Pro 8 milionů eur – v přepočtu 220 milionů korun – které měl údajně v trezoru bývalý náměstek pražského primátora a posléze i ministra obrany Rudolf Blažek, se rozhodla před necelými dvěma lety dojít čtveřice mužů z Balkánského poloostrova. Blažek nebyl přitom sám: podobně plánovali, že vyloupí i vilu místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše.

Přepadení vil několika politiků začal plánovat gang vedený Kosovanem Florio Selmanajem na jaře 2014. Jenže udělal chybu: do svých plánů zasvětil policejního informátora, který vystupoval pod jménem Jakub Nový. A pověřil ho, aby sehnal další dvě osoby, které měly pomoci s bezproblémovým chodem celé akce. Nový na další schůzku přivedl dva utajené policisty.

Skupina si i dopodrobna naplánovala celé provedení – a byla podle obžaloby připravena i fyzicky hrozit a případně ublížit i Blažkovým dětem. Případ ve středu začal projednávat Městský soud v Praze, ale soudkyně Monika Křikavová jej okamžitě odložila. Soud totiž všem obžalovaným nedodal včas doručenky.

Záda jim kryl sudí

K plánované loupeži mělo dojít 27. listopadu 2014 v 18 hodin. Skupina se sešla krátce před 17. hodinou v hotelu ILF, ale na místo již nedorazila. Cestou ji totiž pozatýkali policisté.

Jak ukázalo následné vyšetřování, gang měl ještě další spojku mezi policisty: byl jí kriminalista z obvodního ředitelství policie Prahy 1 Zdeněk Vaňkát, který je i vlivným fotbalovým sudím a blízkým přítelem šéfa fotbalového svazu Romana Berbra. Pro toho si policisté došli o pět měsíců později.

Vaňkát, který byl přítelem jednoho ze zadržených, měl podle obžaloby zjišťovat, zda je čistý vzduch. Svou policejní vysílačkou se totiž napíchl na frekvenci kolegů z Prahy 2, aby zabránil případnému odhalení. Zatímco čtveřici mužů z Balkánu policisté po půl roce z vazby propustili, Vaňkát v ní zůstal o několik měsíců déle.

Právě Vaňkát nyní projednávání případu zhatil – jeho advokát totiž tvrdil, že se kvůli pozdě doručenému předvolání nestačil připravit na jednání. Podle zákona musí obdržet předvolánku nejméně pět pracovních dnů předem.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ve fotbale má přitom Vaňkát špatnou pověst; proslavil se mj. tím, že při utkání Rokycany–Malše vyloučil hostujícímu diviznímu klubu tři hráče – a to jen několik dní poté, co Malše do boje o post předsedy fotbalového svazu nominovala Berbrovu konkurentku Markétu Heindlovou. Podobně dopadly v uvedeném kole i další kluby, které se postavily proti Berbrovi.

Mimochodem: jen měsíc před svým zatčením se Vaňkát za rozporuplných okolností stal předsedou Ústeckého fotbalového svazu, když byl v rozporu se stanovami odvolán dosavadní šéf Josef Tancoš.

Související