Praha podala na vlastníka Opencard, firmu eMoneyServices (EMS), určovací žalobu. U soudu se chce domoci výroku, že v minulosti nikdy nezasáhla do práv firmy, řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Žalobu Praha podala v pondělí 22. února.

EMS několikrát zopakovala, že Praha zasáhla do práv firmy a zřejmě porušila v souvislosti s Opencard autorský zákon. Opencard vlastní kolem 1,2 milionu lidí a stála 1,7 miliardy korun. Od 1. března ji má nahradit nová karta Lítačka. EMS považuje žalobu za neopodstatněnou.

Město k podání žaloby přiměl dopis, který prý od EMS obdrželo poté, co oznámilo v lednu zavedení Lítačky. "Bezprostředně po tomto oznámení Praha a společnost Operátor ICT, která bude nový systém provozovat, obdržela ze strany EMS dopis, ve kterém byla, mimo jiného, nařčena z okopírování systému Opencard a z porušení práv společnosti EMS," uvedl mluvčí.

Hlavní město má podle mluvčího dokumentaci, ze které vyplývá, že k takovému jednání nedochází. "Z dosavadních zkušeností s EMS a jejich výkladem autorského práva je však zřejmé, že pro tuto společnost není žádné tvrzení o tom, že nedochází k porušování jejích práv, dostatečné," uvedl mluvčí, proč město žalobu podává.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle EMS je žaloba neopodstatněná. "Praha neumožnila kontrolu systému, a proto není jiný výklad, než že se dopustila porušení licenčních smluv. My budeme důkazy předkládat u soudu," řekl mluvčí EMS Martin Opatrný.

Ve Škodově paláci bude v pátek 26. a v pondělí 29. února z technických důvodů uzavřeno zákaznické centrum. "Provoz centra bude obnoven 1. března v nových prostorách Škodova paláce - na přepážkách, kde bývaly dopravněsprávní agendy, vstup z rohu ulic Jungmannova a Charvátova," uvedl Hofman.

Spory mezi Prahou a EMS se táhnou měsíce. Hlavní město čelí kvůli Opencard ze strany EMS žalobě o zaplacení více než 100 milionů korun. Rovněž čelí exekuci, ta je nyní odložena, ale stále platná – to znamená, že exekutor zatím nemůže udělovat pokuty. Majetek kvůli exekuci město obstavený nemá.

Související