Volby do sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 29,2 procenta hlasů. Před druhou ČSSD s 19,7 procenta proti lednu ANO zvýšilo náskok, oznámila ve čtvrtek agentura STEM.

Poslance by podle jejího únorového volebního modelu měli také komunisté, ODS, TOP 09 a lidovci. Podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které svůj volební model zveřejnilo ve stejný den, se naopak náskok ANO před sociálními demokraty proti lednu snížil.

Podle lednového volebního modelu STEM by si ANO vybralo 26,8 procenta voličů, sociální demokraty 21,7 procenta. "Druhá ČSSD v průběhu loňského roku stáhla náskok hnutí ANO. Současná situace jí však příliš nesvědčí. Problémem je i to, že ČSSD má hodně 'vlažných' voličů a váhavých příznivců," uvedla agentura STEM.

Komunisté by v únoru dostali 13,6 procenta hlasů, o půl procentního bodu méně než o měsíc dřív. Voličů ODS ubylo proti lednu o procentní bod na 7,7 procenta. Podpora TOP 09 s 6,5 procenta a lidovců s 6,4 procenta se za uplynulý měsíc téměř nezměnila. TOP 09 se ale dostala na nejnižší úroveň od voleb, ve kterých strana získala 12 procent hlasů.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Další současné sněmovní strany, tedy Úsvit - Národní koalice a Svoboda a přímá demokracie, které se vyslovují proti imigrantům, by se podle STEM i CVVM do dolní komory nedostaly. Úsvit by si podle STEM vybralo 3,7 procenta voličů, SPD by dostalo 3,6 procenta. Úsvitu se podpora proti lednu zvýšila o téměř 1,5 procentního bodu, SPD skoro o procentní bod klesla. Zelené a Svobodné by volilo shodně 2,5 procenta, 1,9 procenta hlasů by dostali piráti.

STEM odhaduje volební účast kolem 58 procent. Jít volit do sněmovny chce podle jejího průzkumu 57 procent dotázaných, rozhodnuto není 24 procent. Zbylých 19 procent se k volebním urnám nechystá.

Související