Odpůrci předsedy ANO a ministra financí Andreje Babiše (ANO) varovali před jeho plíživým omezováním svobody a před koncentrací moci v jeho rukou.

Připomínali, že podobně se dostali k moci komunisté v únoru 1948. Jejich shromáždění na pražském Václavském náměstí, které mělo název "Oligarchům zvoní hrana", ve čtvrtek v podvečer podpořili politici zejména z TOP 09.

Praha naváže sesterskou spolupráci s Pekingem. Krnáčová návrh protlačila i přes radní - čtěte ZDE

"O svobodu nepřijdeme ze dne na den, přichází to po jednotlivých etapách. Můžeme být odsouzeni k tomu, že to prožijeme podruhé," uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Poukazoval na Babišovy zákony typu elektronické evidence tržeb (EET), díky nimž bude stát shromažďovat o lidech stále více údajů."Není možné udržet svobodu v žádné generaci, pokud o ni nejsme ochotni bojovat, a to každodenně," dodal čestný předseda strany Karel Schwarzenberg.

Bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) varovala před hrozbou oligarchického vládnutí. Upozornila na podobnosti Babišova přístupu s postupem komunistů před 68 lety. Podle Němcové je spojuje absence vnitrostranické demokracie, budování mocenské bezpečnostní složky, snaha "zavřít ústa médiím, která si koupil" nebo porušování zákonů, v Babišově případě zákona o jednacím řádu sněmovny při schvalování "kladiva na živnostníky" v podobě EET.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Účastníci shromáždění, tedy zhruba stovka lidí, dávali najevo nesouhlas s tím, že Babiš je současně vlastníkem Agrofertu i vicepremiérem a strážcem státní pokladny. Na osamoceném transparentu s nápisem "Agente StB, obejdeme se bez tebe" připomínali obvinění Babiše ze spolupráce s komunistickou tajnou policií. Slovenský soud loni v červnu rozhodl, že český ministr financí je evidován ve svazcích československé tajné policie StB neoprávněně.

Kalousek i Schwarzenberg opětovně kritizovali dohodu mezi Prahou a Pekingem, kterou ve čtvrtek pražské zastupitelstvo schválilo a která hlavní město zavazuje k uznání jednotné Číny a Tchaj-wan označuje za její součást. Podle Schwarzenberga by bylo důstojným uvítáním čínského prezidenta, pokud by Praha při jeho nadcházející návštěvě byla ozdobena tibetskými vlajkami. Tato vlajka byla jediná, která na shromáždění lemovaném písněmi Karla Kryla zavlála.

Protest je jednou z řady akcí, které se uskutečnily při příležitosti výročí komunistického převratu v únoru 1948, kdy převzala po vládní krizi moc komunistická strana. Totalitní éru ukončila až revoluce na podzim 1989.

Související