Jsme v Česku. Na nezávislost úřadů přísaháme až za hrob. Ale když se nám znelíbí, kdo instituci zrovna vede, jsme schopni udělat vše, abychom dotyčného sundali. A protože předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková je přebornicí ve vytváření si nepřátel, vláda zkusila vše, aby ji mohla odvolat.

Je dobře, že Jiří Dienstbier za Legislativní radu vlády nyní ukončuje nedůstojné spekulace, že by se dalo elegantně Vitáskové zbavit jejím podřízením pod služební zákon. To prostě není možné v Evropské unii nezávislému regulátorovi udělat. Každý soudný to od počátku věděl. Ale vláda o tom několik měsíců stejně hlasitě mluvila, aby přiměla Vitáskovou rezignovat.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru