Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se v pondělí střetli kvůli fungování koalice. To Babiš kritizoval, když hovořil o údajných podrazech koaličních partnerů. Začíná prý přemýšlet, jestli koalice může fungovat dál.

Sobotka kritiku vicepremiéra odmítl, Babiš by podle něj neměl odvádět pozornost a měl by se zamyslet nad fungováním ministerstva dopravy, které prý v otázce mýta přešlapuje na místě. Podle lidovců je z výroků Babiše vidět, že se blíží krajské a senátní volby.

Jako příklad nekorektního jednání uvedl Babiš pondělní kritiku Sobotky týkající se kvízomatů, proces schvalování vládního materiálu k mýtu nebo provozování letecké záchranné služby. "Tak já musím říct, že začínám přemýšlet, jestli tato koalice může fungovat dál. To jsou neuvěřitelné podrazy od našich koaličních partnerů," řekl.

"Místo snahy o odvádění pozornosti by se měl Andrej Babiš raději zamyslet nad fungováním ministerstva dopravy pod vedením ANO," uvedl v reakci Sobotka. "Materiál, který dnes na vládu předložil ministr (dopravy Dan) Ťok, měl řadu nedostatků, musí být dopracován a vláda se k němu vrátí za týden," poznamenal.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Také podle šéfa lidoveckých poslanců Jiřího Miholy je logické, že se koaliční partneři zlobí, když u mýta nenastal patřičný posun. "Myslím, že výroky typu, jestli má smysl koalice, že jsou spíše takovými siláckými výroky, které skutečně by se měly nechávat až jako úplně poslední nevyhnutelná možnost," komentoval Mihola slova Babiše po pondělním více než čtyřhodinovém jednání koaliční rady.

Babiš v pondělí naznačil, že materiál k mýtu vláda neschválila, protože zároveň neprojednala tendr na leteckou záchrannou službu. Zároveň odmítl kritiku vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) ohledně pomalého řešení situace kolem mýta. Připomněl, že nevýhodnou smlouvu s firmou Kapsch uzavřel lidovec Milan Šimonovský v době, kdy byl ministrem financí Sobotka.

"Nechápu, proč jsme to dnes nemohli schválit, stejně tak tu leteckou službu," dodal. Schvalování tendru na leteckou záchrannou službu vláda v pondělí odložila kvůli nepřítomnosti ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který má dovolenou. Kvůli jarním prázdninám chyběli na jednání vlády i další ministři.

Ministr financí také uvedl, že koalice dosud fungovala dva roky normálně. "A teď navrhuje koalice různé návrhy zákonů s opozicí proti mě. A my (ministerstvo financí) jsme nyní za pitomce, i když rok a půl bojujeme proti kvízomatům," nechal se slyšet. Podle Sobotky je dobře, že v pondělí vláda téma probrala a zviditelnila.

Na tiskové konferenci po jednání vlády premiér uvedl, že nezískal podporu ministerstva financí pro myšlenku "rychlé" novely loterijního zákona, která by se týkala takzvaných kvízomatů. Zároveň řekl, že do příštího ledna, kdy mají začít platit pro hazard přísnější pravidla, tak bude stát v potírání nelegálních přístrojů potřebovat dobrou spolupráci policie, státního zastupitelství a ministerstev financí a průmyslu a obchodu.

Další problém vidí Babiš v podpoře, kterou slibují vládní partneři návrhu zákona o střetu zájmů. "Nebudu ale chtít, aby proti tomu koaliční partneři hlasovali," uvedl Babiš.

Poslanec Martin Plíšek (TOP 09) navrhl, aby ministři nesměli být ovládajícími vlastníky firem a do výběrových řízení státu a jeho organizací by nesměly firmy, které minimálně z deseti procent vlastní člen vlády. Babiš je přitom vlastníkem skupiny Agrofert.

"Pokud jde o řešení střetu zájmů, myslím, že je v zájmu Andreje Babiše ale i našeho demokratického státu, aby se otázka střetu zájmů jeho i dalších miliardářů, kteří vstupují do politiky, jasně vymezila zákonem," podotkl k této záležitosti Sobotka.

Související