Ruský disident Vladimir Špitaljov získal v České republice politický azyl. Po půl roce, kdy se svou ženou a tříletou dcerou čekali, jestli je české úřady nepošlou do Itálie, se dočkali kladného rozhodnutí.

"Bylo to pro nás veliké překvapení, mělo být rozhodnuto o naší deportaci, nebo nedeportaci do Itálie. Jsme velice šťastní," uvedl Špitajlov pro HN.

Opoziční aktivista je známý svými protestními akcemi na Rudém náměstí v Moskvě a před českým velvyslanectvím. Tam uspořádal akci na výročí srpnové invaze do Československa v roce 1968. Přišel s transparentem "Promiňte nám nejen tehdejší události, ale i tu dnešní lhostejnost", polil sovětskou vlajku vodkou a zapálil ji.

Pozornost ruských bezpečnostních složek Špitaljov získal ale především článkem o ukrajinském režisérovi Olegu Sencovovi, jež byl odsouzen ke dvaceti letům vězení kvůli údajnému terorismu, který zakončil tím, že "Sencov musí být osvobozen, stejně jako celý Krym".

Důstojníci z antiextremistického odboru policie záhy začali vyhrožovat jemu i jeho rodině. Tehdy se Špitaljov rozhodl z Ruska odcestovat.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Do Česka se rodina podle Špitaljova vydala na konci srpna loňského roku proto, že má v tuzemsku známé, od kterých mohla v začátcích získat pomoc. O jiné zemi, kam z Ruska uniknout, prý Špitaljovovi vůbec neuvažovali.

Úředníci českého ministerstva vnitra ale prohlásili, že si mají o azyl požádat ve zmiňované Itálii. Špitaljovovi totiž přicestovali na již předloni vydaná italská víza. Podle dublinských pravidel, která v Evropské unii a několika přidružených státech řeší možnosti azylu, měli o azyl požádat právě tam.

To ale rodina nechtěla, protože nezná místní jazyk a nemá v Itálii žádné kontakty a vazby. V říjnu minulého roku napsal Špitaljov otevřený dopis ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, v němž vysvětloval svou situaci.

"Až od nynějška můžeme žádat o práci, takže teď plánujeme sehnat si se ženou zaměstnání a naučit se pořádně česky," popsal Špitaljov HN své momentální plány na život v Česku.

Související