Návrh skupiny senátorů na omezení prodejní doby v obchodních řetězcích o většině svátků bude ve sněmovně při závěrečném schvalování čelit návrhu na zamítnutí. Zamítnout ho chce hospodářský výbor i někteří poslanci opoziční pravice a vládního hnutí ANO. Poslanci ve středu předlohu pustili do třetího čtení, které by mohlo přijít na řadu ještě v březnu. Výbor pro sociální politiku chce senátní předlohu naopak schválit.

Návrhu se zastávali poslanci ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Odpůrci i zastánci se přeli třeba o to, zda změna pomůže zaměstnancům obchodů, nebo je naopak poškodí. Padly i argumenty, že na omezení vydělají vietnamští prodejci, kteří si předem nakoupí a o svátcích budou mít "skvělý byznys", jak řekl třeba Pavel Šrámek (ANO).

Obchody by podle senátního návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by směly mít otevřeno pouze do 12:00. Omezení by se nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Platilo by ale pro zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zástupce předkladatelů senátor František Bublan (ČSSD) při představování návrhu mimo jiné řekl, že omezení prodejní doby představuje příležitost pro intenzivnější rodinný život, například rodinné výlety nebo sportovní aktivity. K dopadům uvedl, že sami obchodníci nejsou schopni říct, jaký dopad by omezení mělo na jejich tržby.

Pravice návrh opět kritizovala. "Stojíme na cestě k totalitě," řekl třeba poslanec ODS Simeon Karamazov. Poukazoval například na to, že služby o svátcích jsou mezi zaměstnanci obvykle oblíbené, protože jsou prý lépe placené. Uvedl také, že postoj české veřejnosti k většině státních státků je vlažný.

Předseda hospodářského výboru Ivan Pilný (ANO) mimo jiné řekl, že řetězce vytvářejí pracovní příležitosti, což by návrh narušil. "Já nevím, jestli lidé budou chodit na odborářské schůze nebo budou chodit do kostela nebo budou využívat nějak volného času, ale je to prostě jejich věc a nám do toho jako Poslanecké sněmovně, se domnívám, nic není," uvedl.

Pilný a také Petr Bendl (ODS) navrhli zamítnutí zákona. O něm se bude hlasovat ve třetím čtení.

Návrhu se zastal například předseda sociálního výboru Jaroslav Zavadil (ČSSD) nebo předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Mihola si od něj slibuje například to, že rodiny budou více pohromadě a nebudou trávit volné chvíle v supermarketech. Také zaměstnanci obchodů ho podle něj podporují. Navrhuje změnit předlohu tak, aby obchody zůstaly zavřené o všech státních a ostatních svátcích. Jeho stranický kolega Petr Kudela chce zakázat prodej i o Velikonoční neděli.

Související