Z Česka mají zmizet kožešinové farmy, kde se chovají například lišky nebo norkové. Skupina dvaceti poslanců představila zákon, který příští týden předloží ve sněmovně. "Chovat a usmrcovat zvířata primárně za účelem získávání kožešin je v 21. století těžko přijatelné. Druhy jako norek americký nebo liška polární nelze úspěšně domestikovat," vysvětlil jeden z předkladatelů zákona, poslanec a předseda Výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch (ČSSD). Svůj podpis už připojil například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Často jsme svědky debaty o velikosti klecí, ale nechceme zabředávat do diskusí, zda má být klec o pár centimetrů větší či menší," doplňuje poslanec. Pokud zákon úspěšně projde sněmovnou i Senátem, má začít platit od příštího roku.

Pro podnikatele, kteří chovají zvířata výhradně pro zisk kožešin, by to znamenalo, že do konce roku 2018 budou muset svůj byznys ukončit. Böhnish ale upozorňuje, že pokud firmy například investovaly do větších klecí a mají různé peněžní závazky, zákon počítá s tím, že jim stát vyplatí před ukončením činnosti jednorázovou kompenzaci. Zákon se však netýká například chovatelů králíků nebo nutrií, kde se kožešina využívá jako vedlejší produkt.

Za politiky, kteří předkládají zákon, stojí i europoslanec Jiří Pospíšil. "Už Lisabonská smlouva konstatuje, že zvířata jsou vnímající živé bytosti. A nakládání s nimi má tomu odpovídat," prohlásil. Téma prý už léta řeší i jiné země.

Ve Velké Británii například úplně zakázali kožešinové farmy už v roce 2000, v Rakousku o čtyři roky později. V Německu je zákon v běhu. "Když jedna země zakáže chov kožešinové zvěře, přesouvá se do jiné. Proto chci s kolegy iniciovat písemnou deklaraci, která by vedla k tomu, že by o zákazu chovu a zabíjení kožešinových zvířat jednal Evropský parlament," doplňuje europoslanec, který k tomu nyní sbírá podpisy poslanců.

V Česku je dnes devět registrovaných kožešinových farem, kde je každoročně plynem nebo elektrickým proudem zabito asi 20 tisíc norků a lišek. Pro zákaz takových farem se v nedávném průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vyslovilo 70 procent dotázaných lidí.

Související