Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák tvrdí, že odpor ČSSD k návrhu na omezení podnikání Andreje Babiše, o kterém v pátek hlasuje Poslanecká sněmovna, nijak nesouvisí s tím, že sociální demokraté by měli z Babiše obavy.

"Něco takového není pravda, a jestli nám to někteří vyčítají, tak se mýlí," říká Sklenák v rozhovoru pro HN a Aktuálně.cz.

Pane předsedo, proč nepodpoříte pozměňovací návrh poslance Martina Plíška z TOP 09, který by omezil účast firem politiků ve veřejných soutěžích? Není za tímto vaším odporem obava z šéfa ANO a Agrofertu Andreje Babiše, jehož firem by se návrh týkal?

V žádném případě není toto důvod toho, že jsme proti návrhu. Když čtu, jak jako sociální demokracie stahujeme ocas před panem Babišem, tak mě to rozčiluje, protože to prostě není pravda.

Proč ale návrh nepodpoříte?

My si nejsme vůbec jistí, že ten návrh poslance Plíška je v souladu s evropskou legislativou a s názorem Evropské komise. To je jediný důvod toho, že pro návrh nebudeme hlasovat.

Myslíte si ale opravdu, že "Evropa" něčemu takovému brání? Vy sami jste během minulých dní říkali, že chcete ještě celou věc prozkoumat. Co tedy rozhodlo?

My jsme ale v minulých dnech především říkali, že se nechceme soustředit na tuto změnu zákona u veřejných soutěží, ale chceme se soustředit na novelu zákona o střetu zájmu, který se bude týkat i Andreje Babiše. V případě veřejných soutěží by mohl přijít opravdu problém ze strany Evropské komise.

Pan Plíšek i další namítají, že ze strany Evropské komise by námitky nebyly a paní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová z ANO, která to tvrdí, nemá pravdu.

Paní ministryně nám předložila materiál, kde popisuje mimo jiné dva momenty, kdy Evropská komise vystupovala proti právní úpravě Řecka v podobné záležitosti, a zmiňuje také jednu věc domácí.

Jakou?

Šlo o to, že jsme do zákona o veřejných zakázkách dostali ustanovení, že se nemůžou účastnit firmy s anonymní majetkovou strukturou.

Den nato zahájila Evropská komise řízení kvůli tomuto paragrafu, který mimochodem už v zákonu není. To jsou argumenty, které považujeme za relevantní.

A to Řecko?

Nevím úplné detaily, ale Řekové si řekli, že při veřejných zakázkách omezí některé firmy, a měli s tím problém. 

Takže žádná obava z Andreje Babiše?

Rozhodně ne. 

Související