Proč bychom si neměli 17. listopadu připomínat Mezinárodní den studenstva, který nemá s komunismem nic společného? Neměli bychom si tento den připomínat jen proto, že ho někdo zneužil k založení Mezinárodního svazu studentů a předsedou byl Štěpán? pokládá si řečnické otázky bývalá ministryně spravedlnosti a dnes poslankyně za ANO Helena Válková.

V rozhovoru vysvětluje, proč se rozhodla prosadit, aby se 17. listopadu neslavil jen Den boje za svobodu a demokracii, ale také Mezinárodní den studentstva.

Co říkáte na to, jaké emoce vyvolal po schválení váš návrh, podle kterého bychom už 17. listopad neslavili čistě jako Den boje za svobodu a demokracii, ale také jako Mezinárodní den studentstva?

Těmi nesouhlasnými reakcemi, podle kterých jsem údajně poškodila památku 17. listopadu 1989, jsem byla velmi překvapená. Vůbec jsem netušila, že někdo takto hystericky zareaguje.

Kritici návrhu namítají, že změna názvu svátku na 17. listopad - Mezinárodní den studenstva a Den boje za svobodu a demokracii, dává jakoby na vedlejší kolej onen "boj za svobodu a demokracii". Zároveň připomínají, že Mezinárodní den studenstva byl v minulosti komunistickým režimem zneužívaný, a v Československu dokonce sídlil Mezinárodní svaz studentstva. Nemají přece jen tyto argumenty určitou vážnost?

Já s těmi argumenty nesouhlasím, to bychom například nemohli slavit konec druhé světové války, protože to někdo zneužil ke svým cílům.

A co říkáte námitce, že předsedou této organizace byl mimo jiné komunista Miroslav Štěpán?

Vezměte si, že minulý režim zneužil i Komenského, husity, Smetanu nebo Jiráska. Znamená to snad, že bychom si je neměli připomínat?

Ale nemohl zůstat 17. listopad jenom Dnem boje za svobodu a demokracii, který obsahuje i památku na studenty a jejich úctyhodné činy za nacistické i komunistické perzekuce?

Proč bychom si ale neměli připomínat Mezinárodní den studenstva, který nemá s komunismem nic společného? Neměli bychom si tento den připomínat jen proto, že ho někdo zneužil k založení Mezinárodního svazu studentů a předsedou byl Štěpán? To je přece nesmysl. Opozice v tomto úplně ujela a mě velmi překvapilo, že se k ní přidal i politolog, profesor Fiala (předseda ODS). Myslím, že to není důstojné jeho odbornosti ani úrovni.

Zajímalo by mě, jestli jste svůj návrh nějak konzultovala s poslanci KSČM, kteří stejný návrh jako vy už v minulosti prosazovali, ale naprosto bez šance. Nebyla jste s nimi v kontaktu nebo neobrátili se na vás, protože kdyby to navrhli oni, asi by neuspěli?

Takový dotaz jsem ještě nedostala, ale je to důležitý dotaz. Oni se na mě opravdu nijak neobraceli, nebyli za mnou a vůbec jsem s nimi v kontaktu nebyla. Byli za mnou studenti a Český svaz bojovníků za svobodu. Vím, že to komunisté chtěli zavést, ale mé zdůvodnění tohoto svátku bylo trošku jiné, připomínala jsem detailní historii. Myslím, že velký vliv na schválení mělo právě to, že jsem z historického hlediska poslancům dobře vysvětlila, proč je dobré slavit Mezinárodní den studenstva.

Proč tedy?

Čeští vysokoškolští studenti v roce 1939 jako první zvedli svůj hlas na znamení odporu proti nacistickým utlačovatelům. Tak vysvětluje Prohlášení spojeneckých studentů, přijaté v roce 1941 v Londýně, proč je den 17. listopadu prohlášen za Mezinárodní den studentstva. Jde o jediný celosvětově uznávaný mezinárodní den, který má původ v naší zemi.

Mimochodem, jak reagovaly na schválení vašeho návrhu studentské organizace?

Reagovaly pozitivně, jsou za to rády. Studentská komora, rady vysokých škol i Národní parlament dětí a mládeže to uvítaly. 

Související