Sněmovní volby by podle vicepremiéra a majitele Agrofertu Andreje Babiše (ANO) mohly být kvůli sporům ve vládě už v červnu 2017 místo podzimu. Uvedl to v sobotním Právu v reakci na podporu omezení podnikání ministrů ze strany koaličních partnerů ANO. V koalici ani s prezidentem o tom ale ještě nemluvil.

Babiš dal už na začátku týdne najevo nespokojenost se svými koaličními partnery. Dotkla se ho například slova premiéra Bohuslava Sobotky, který v pondělí kritizoval jak jeho ministerstvo financí, tak resort dopravy, který řídí Daniel Ťok z hnutí ANO. K dopravě si přisadil i šéf lidovců Pavel Bělobrádek, což Babiše ještě víc rozčílilo.

Sobotka si stěžoval, že nezískal podporu ministerstva financí pro myšlenku rychlé novely loterijního zákona, jež by se týkala takzvaných kvízomatů.

Napětí v koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL navíc podpořili i někteří poslanci sociální demokracie a lidovců, naznačovali podporu novely zákona o střetu zájmů z dílny TOP 09. Novela by omezila Babišovo podnikání, pokud by zůstal ve vládě. Nakonec pro ní ale zástupci koaličních stran ruce nezvedli.

"Pokud máme takto fungovat, pokud se útoky budou před krajskými volbami stupňovat, tak koalice nemá smysl, protože už toho moc neudělá. Možná by bylo dobré udělat volby v červnu 2017, jak původně měly být," řekl Babiš Právu.

Související