Prezident Miloš Zeman se příští týden setká s vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), sdělil mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Mohli by mimo jiné mluvit i o návrhu předsedy hnutí ANO, který kvůli sporům ve vládě v sobotním vydání deníku Právo hovořil o možnosti posunout volby do sněmovny už na červen 2017 místo podzimu.

"Setkání se plánuje na 16. března, nelze vyloučit debatu na zmíněné téma," sdělil Ovčáček bez dalších podrobností v textové zprávě. Oba politici se naposledy na Hradě setkali v polovině ledna, kdy probírali například plány vlády v ekonomické oblasti, migraci i elektronickou evidenci tržeb.

Babiš v minulých týdnech opakovaně pochyboval o smyslu koalice v souvislosti s tím, že vládní partneři jeho hnutí z ČSSD a KDU-ČSL hovořili o podpoře legislativních návrhů, které směřovaly zřetelně proti němu. Opoziční TOP 09 v pátek ve sněmovně neprosadila, aby se o veřejné zakázky nemohly ucházet firmy, v nichž má člen vlády aspoň desetiprocentní podíl, tedy právě i firmy z Babišovy skupiny Agrofert. Z koalice pro návrh hlasovali lidovci.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

ČSSD pro návrh nehlasovala, ale premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka poté oznámil, že zpřísnění podmínek pro podnikání ministrů podpoří a soustředit se chce na zákon o střetu zájmů. Do něj chce TOP 09 přidat pravidlo, podle kterého by ministři nesměli být ovládajícími osobami ve firmách, což by se Babiše také dotklo.

Babiš zdůvodňoval zkrácení funkčního období tím, že volby byly vždy běžně v květnu nebo červnu. Dřívější volby by také umožnily nové vládě sestavit rozpočet na rok 2018, takže by se nemusela řídit rozpočtem předchozího kabinetu.

Související