Spor, kterým poslední týdny žila hlavně vědecká komunita, se přesouvá na politickou půdu. Proti lidoveckému šéfovi Pavlu Bělobrádkovi, jenž poslouchá ze všech stran kritiku výzkumníků za průběh volby nového předsedy Technologické agentury, nyní ostře vystoupil i kolega z vlády, ministr financí Andrej Babiš.

Vicepremiér z hnutí ANO viní vicepremiéra z KDU-ČSL z toho, že jím vedená Rada pro vědu, výzkum a inovace při výběru nového předsedy agentury, která ročně rozděluje tři miliardy na spolupráci vědců a firem, ignorovala názor akademiků.

Je to v krátké době další příklad napjatých vztahů ve vládní koalici - Babišův výpad přichází jen pár dní poté, co lidovci ve sněmovně hlasovali pro zákaz toho, aby se Babišovy firmy mohly účastnit veřejných tendrů.

"Je fakt zarážející, že pan Bělobrádek ignoruje názor odborné veřejnosti, ale je to jeho kompetence, a jak sám říká v médiích, názor akademické obce pro něj není směrodatný," řekl Babiš Hospodářským novinám a dodal: "Co na tom, že Bízková dostala nominací 58 a nový šéf pouze dvě, a to ještě od institucí, které nesplňují podmínky pro udělování nominací?"

Babiš se tak postavil jednoznačně na stranu odcházející předsedkyně Technologické agentury Rut Bízkové, s níž má ale Bělobrádkova rada komplikované vztahy, a do čela vlivné instituce proto raději prosadila někdejšího šéfa CzechInvestu Petra Očka z ministerstva průmyslu. Na obranu Bízkové se ale ozvaly vědecké ústavy, vysoké školy i podnikatelé, kteří ji předtím do volby nominovali.

Vláda šéfa agentury vybere ve středu

O tom, kdo definitivně usedne do čela agentury a povede ji další čtyři roky, by vláda měla hlasovat ve středu večer. Babiš, který o Bízkové uvažoval i jako kandidátce svého hnutí na post ministryně životního prostředí, ale asi Bělobrádka potrápí a využije příležitost si do lidoveckého oponenta rýpnout: "Myslel jsem si, že věda potřebuje hlavně stabilní a transparentní prostředí, ale to je asi jen můj naivní pohled na věc. Uvidíme, co se dozvíme na vládě."

Babiš naráží na to, co v posledních dnech opakují i akademici: kandidáta na šéfa důležité vládní agentury mohla podle pravidel nominovat jen fyzická nebo právnická osoba zabývající se výzkumem. Jenže podle mnohých se ministerstvo průmyslu a obchodu a Asociace malých a středních podniků, které Očka do funkce navrhly, do definice nevejdou.

Očkova nominace navíc dorazila v prodlouženém termínu. Vědci, kteří jsou zvyklí na přísné podmínky nastavené například u žádostí o granty, jsou na podobné nesrovnalosti citliví. Vyjádřili se proti nim i členové výzkumné rady Technologické agentury v otevřeném dopise adresovaném Bělobrádkovi, ale i Babišovi a Sobotkovi.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Bělobrádek ale na prodloužení termínu a nominacích Očka nevidí nic špatného a v tom, co se nyní kolem Technologické agentury děje, má jasno: "Jde o snahu zvrátit legitimní volbu a zpochybnit kompetenci členů Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Je to pouze reakce některých skupin, které hledají záminku k útoku,protože nevyhrál jejich favorit. Rozhodne vláda," říká šéf lidovců.

A vzkázal, že se bude snažit Babišovi ve středu na vládě celou věc vysvětlit. "Pan Babiš je evidentně dezorientován a plete si moji osobu s radou vlády. Neguje zákonnou i odbornou kompetenci Rady pro výzkum, vývoj a inovace, která právě odbornou veřejnost zastupuje při volbě. Na základě jmenování vládou, které je členem. Doufám, že pan Babiš nebude chtít na vládě z politických důvodů zpochybňovat odborné stanovisko rady vlády," řekl HN Bělobrádek.

A doplňuje, že počet nominací nebyl pro členy rady rozhodující. "Pokud by se rozhodovalo podle počtu nominací, pak by je všichni kandidáti nabírali ve velkém. Nebyl to souboj počtu nominací, ale koncepcí. Jde tedy o zástupný argument," vysvětluje. Problém nevidí ani v nominaci Očka institucemi, které neprovádějí výzkum. "Právní názor legislativců je, že všichni kandidáti, kteří byli k volbě připuštěni, splnili podmínky ke kandidatuře," odráží kritiku.