Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dopisem vyzval předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, aby navrhl opatření ke zlepšení výměny informací ve věcech migrace se zeměmi Balkánu, které nejsou členy Evropské unie.

Podle něj by měly v odpovídající míře mít možnost využívat data související s identifikací žadatelů o azyl a osob zadržených při nezákonném překročení hranic EU. Úřad vlády to v úterý uvedl v tiskové zprávě.

Sobotka dopis zaslal na základě únorového summitu zemí visegrádské skupiny (V4) v Praze, kde diskutovali premiéři V4 za účasti představitelů Bulharska a Makedonie.

"Pan předseda Juncker mi během mimořádného zasedání zemí EU-Turecko osobně potvrdil, že tento požadavek vítá a že komise urychleně předloží návrhy, které by pomohly západobalkánským státům při zvládání migračního tlaku," uvedl Sobotka.

Země V4 na pražském summitu mluvily o zvládání západobalkánské trasy jako o klíčovém v oblasti řešení migrační krize. Státy stojící mimo unii by podle Sobotkova návrhu měly mít přístup například do databáze Eurodac, kde se shromažďují otisky prstů žadatelů o azyl, což usnadňuje jejich identifikaci.

Databáze může zabránit tomu, aby migranti podávali žádost o azyl ve více členských státech, stojí v tiskové zprávě Úřadu vlády.

Související