Od úterní půlnoci je uzavřena "balkánská cesta", protože Slovinsko začalo uplatňovat nový režim vstupu migrantů do schengenského prostoru volného pohybu.

Srbsko tak musí přijmout patřičná opatření, aby se na jeho území nehromadili uprchlíci. Informovala o tom bělehradská televize B92.

Rakousko na hranicích přitvrdilo. Balkánské státy ho nejspíš budou následovat - čtěte ZDE

Ministerstvo sdělilo, že bylo z Chorvatska informováno o tom, že Slovinsko od půlnoci začne uplatňovat nový režim vstupu do schengenské zóny a nebude přijímat migranty bez platných víz a pasů. "Tím se prakticky zavírá balkánská cesta," cituje B92 ze sdělení úřadu.

Slovinské ministerstvo vnitra v úterý už na svém webu o novém přístupu k uprchlíkům informovalo.

Upřesnilo, že do země budou vpouštěni "cizinci, kteří splňují stanovené podmínky; osoby, které daly najevo, že chtějí ve Slovinsku požádat o mezinárodní ochranu; jednotlivci, kterým bude vstup umožněn z humanitárních důvodů".

Na zpřísnění postoje Lublaně v úterý Bělehrad zareagoval. "Vzhledem k novému režimu, který přijala členská země Evropské unie, si Srbsko nemůže dovolit, aby se stalo sběrným táborem pro uprchlíky, takže všechna opatření bude slaďovat s Evropskou unií a bude je recipročně uplatňovat na své jižní hranici s Makedonií a Bulharskem," uvedlo srbské ministerstvo vnitra.

Země na takzvané balkánské migrační trase - od Makedonie přes Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko až po Rakousko - začaly v únoru uplatňovat na hranicích přísnější pravidla pro pouštění migrantů. To vedlo k výraznějšímu snížení množství postupujících uprchlíků a k jejich nahromadění v Řecku. V současné době je tam na 37 tisíc běženců, z toho nejvíce - přes 13 tisíc - u hranic s Makedonií.