Navrhovaný zákaz kouření v restauracích, barech a dalších podobných zařízeních se možná nebude vztahovat na elektronické cigarety. Mohl by se také rozšířit výčet veřejných budov, v nichž by provozovatelé směli mít oddělené kuřárny. 

Vyplývá to z poslaneckých úprav takzvaného protikuřáckého zákona, který ve sněmovně zamířil po úterním druhém čtení do závěrečného schvalování. Poslanci navrhli také další zmírnění, ale i zpřísnění normy. Rozhodovat by o ní mohli ještě v březnu.

Úlevu pro elektronické cigarety podal zpravodaj Jaroslav Krákora (ČSSD) na základě dohody s ministerstvem zdravotnictví. Elektronické cigarety by lidé mohli používat i na jiných místech, například na zastávkách hromadné dopravy. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zdůraznil, že zákaz ve školách nebo na dětských hřištích smysl má.

"Elektronické cigarety by se mohly používat ve stravovacích provozech s tím, že v divadlech, kinech, ve školských zařízeních nebo zařízeních, kde se pohybují děti, bychom používání elektronických cigaret rozhodně nedoporučovali," doplnila pro HN Němečkova náměstkyně Lenka Teska Arnoštová, která má novelu zákona za ministerstvo na starosti.

Oddělené prostory pro kouření by mohly být podobně jako doposud v pasážích obchodních center nebo v budovách pro sport a pro kulturu.

Kompromis

Pozměňovací návrh ministerstva označil Němeček za kompromis. Přinesl by i zmírnění omezení pro alkohol. Restauratér by neměl povinnost zajistit, že se v jeho zařízení nebudou nacházet lidé mladší 18 let pod vlivem alkoholu.

Nově by platilo, že pokud by jejich přítomnost zjistil, musel by je vyzvat, aby odešli. Norma by měla také například umožnit podávání vína třeba na vinařských slavnostech, původní znění by tyto akce ohrozilo. Zákaz prodeje a podávání alkoholu by se zmírnil v odborných školách, jako jsou například vinařské a gastronomické, pokud je součástí výuky.

Zmírnění zákazu kouření v restauracích přednesl Václav Snopek (KSČM). Zachoval by v podstatě současný stav, kdy si provozovatel určí, zda je zařízení kuřácké, nebo nekuřácké.

Podobný návrh podal Jiří Běhounek (ČSSD), ale do kuřáckých restaurací by nesměly děti. Štěpán Stupčuk (ČSSD) zase žádá, aby kouření bylo zakázáno jen v pohostinstvích, v nichž se podává teplé jídlo.

V ostatních zařízeních, tedy třeba v barech a kavárnách, by mohli provozovatelé zřídit oddělené a odvětrané prostory pro kuřáky. Nesměly by zabírat víc než 30 procent celkové podlahové plochy podniku a byly by bez obsluhy.

Teska Arnoštová ale tento návrh odmítá. "Podle našich zkušeností je zjevné, že by i tak docházelo k šíření tabákového kouře. Pro nás je prioritní, aby varianta absolutně zakazující kouření ve stravovacích zařízeních prošla tak, jak ji předložilo ministerstvo zdravotnictví," uvedla.

Zřizování kuřáren v pohostinstvích by umožnil také návrh Marka Bendy (ODS), a to ve všech. Mohly by zabírat jen čtvrtinu plochy a rovněž by byly bez obsluhy. Podle požadavku Františka Adámka (ČSSD) by mohly kuřárny tvořit až polovinu restaurací.

Kouření v automobilu

Naopak Rom Kostřica (TOP 09) chce rozšířit zákaz kouření i na restaurační předzahrádky. Provozovatelé by na nich mohli vymezit místa pro kuřáky, nesměla by přesahovat polovinu podlahové plochy.

Kostřica by také zakázal kouření v automobilu, v němž cestují děti. Tomu se ministerstvo nebrání.

"Pokud k tomu ministerstvo dopravy bude mít pozitivní nebo alespoň neutrální stanovisko, myslím, že tento návrh můžeme určitě podpořit," řekla Teska Arnoštová.

Kostřica by také chtěl dát obcím právo zakázat kouření na akcích, na něž mohou děti přijít. Týkalo by se to i venkovních událostí.

Poslanec Jiří Petrů (ČSSD) chce další úpravou zachovat akce, na nichž se ochutnává víno nebo částečně zkvašené hroznové mošty. Povolil by víno na sportovních akcích, vládní návrh předpokládá jen prodej výčepního piva. Lidovec Ludvík Hovorka navrhl, aby na trzích, při slavnostech a dalších podobných akcích mohli prodejci nabízet i lihoviny.

Na lidi, kteří by se dostali pod vliv alkoholu v nádražních restauracích se vstupem do odbavovací haly, míří úprava Lukáše Pletichy (ČSSD).

Podle vládního návrhu by totiž nemohli odejít do vystřízlivění domů, aniž by porušili zákon, uvedl.

Pletichův stranický kolega Václav Zemek chce podobně jako Martin Plíšek (TOP 09) zmírnit restrikci pro vodní dýmky v čajovnách.

Lenka Teska Arnoštová uvedla, že zatím předložené pozměňovací návrhy týkající se výjimky pro dýmky nebyly správně napsané. "Očekáváme, že návrh bude předložen. A pokud bude správně, je ministerstvo zdravotnictví ochotno tuto oblast samozřejmě upravit," dodala náměstkyně.

Zastánci normy včetně Němečka opět argumentovali zejména ochranou nekuřáků a zaměstnanců pohostinství.

"Všichni zaměstnanci mají právo dýchat čistý vzduch," zdůraznil ministr. Kritici, například Petr Bendl (ODS), mluvili o militantním a nedomyšleném návrhu, který je odtržený od reality. Benda soudí, že jej psali fanatici a "pachatelé dobra".

Návrhů úprav podali poslanci čtyři desítky. K dalším předlohám, které v úterý plánovali projednat, se už nedostali.

Související