U Panenského Týnce na Lounsku ráno havaroval na namrzlé vozovce autobus se školními dětmi z Vejprt na Chomutovsku. Nehoda si vyžádala 47 zraněných, z toho 43 dětí, řekl mluvčí Záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník. Jedno dítě leží na oddělení ARO nemocnice Motol ve vážném stavu, jeho život podle mluvčí nemocnice ohrožen není. Další dva lidé utrpěli zranění v navazující nehodě.

Nehoda se stala na silnici R7 kolem osmé hodiny. Autobus skončil mimo vozovku a převrátil se. Záchranná služba vyhlásila mimořádnou událost a požádala o pomoc i záchranku ze středních Čech a z Prahy. "V autobuse se zranilo 47 osob, z toho 43 dětí, tři pedagogové a řidič. Škála zranění se pohybuje od lehkých po středně závažná až závažná," řekl Voleník. Další dva zraněné si vyžádaly navazující nehody nedaleko havárie autobusu. Na místě zasahovalo 16 posádek záchranářů. Kvůli husté mlze nemohla záchranná služba vyslat na místo vrtulníky.

Pražská záchranná služba vyslala k nehodě vůz Atego, který slouží k převážení většího počtu zraněných při mimořádných událostech z nepřístupných míst, a výjezdovou skupinu rychlé lékařské pomoci. Od nehody poté odvážely 17 dětí narozených v roce 2005 a 2006 do motolské nemocnice, řekla mluvčí záchranky Jiřina Ernestová a doplnila, že dvě z těchto dětí utrpěly středně těžká poranění, ostatní byly převezeny k preventivnímu vyšetření.

Fakultní nemocnice Motol přijala podle mluvčí Pavlíny Dankové celkem 20 dětí a čtyři dospělé. "Jedno dítě je na ARO, stav je vážný, ale nemělo by být v ohrožení života. Osm, možná devět dětí zůstane v nemocnici na pozorování, ostatní podstupují ještě některá další vyšetření, a pokud bude vše v pořádku, budou ještě dnes propuštěny domů," řekla mluvčí. Čtyři dospělí, jejichž zranění původně vypadala horší, než pak vyšetření ukázala, budou zřejmě v průběhu čtvrtka propuštěni domů.

Středočeská záchranka na místo vyslala šest záchranářských posádek a lékaři a záchranáři ošetřili 13 pacientů. "Aktivovali jsme traumaplán," uvedla mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Mimo jiné to znamená, že spádové nemocnice dostaly informaci o tom, že se mají připravit na větší příjem pacientů.

Nejvážněji zraněným, kterého středočeští záchranáři ošetřovali, bylo dítě, u kterého podle mluvčí museli zajistit dýchání, napojit ho na umělou plicní ventilaci a po dalších úkonech převézt do pražské motolské nemocnice na oddělení dětské traumatologie.

"Ostatní zranění byla lehčí, šest osob jsme po ošetření na místě převezli do slánské nemocnice, tři do kladenské a tři do rakovnické nemocnice," informovala mluvčí.

Motolská nemocnice přijala podle mluvčí Pavlíny Dankové celkem dvě děti s těžkým zraněním a čtyři dospělé, z nichž jeden byl při nehodě zraněn vážně. Dalších 17 dětí, které mají lehčí nebo středně těžké zranění, do nemocnice ještě směřuje, řekla Danková.

Tři lehce zraněné přijala nemocnice v Litoměřicích. "Dvě děti zůstanou na krátkodobou hospitalizaci v délce trvání dvou až tří dnů. Jedno dítě bude ambulantně ošetřeno a ještě dnes propuštěno domů," řekla mluvčí nemocnice Naděžda Křečková. Další čtyři lehce zraněné chlapce ošetřili lékaři v mostecké nemocnici.

Policie příčinu nehody vyšetřuje, několikakilometrový úsek silnice byl namrzlý. "Silnice byla kluzká, na místě byla mlha. Řidič autobusu údajně dostal smyk a havaroval do příkopu, kde se převrátil na bok," řekla mluvčí policie Jaromíra Střelcová. Poblíž nehody se stalo několik dalších havárií, obešly se bez vážných následků. Podle Voleníka havarovala i jedna ze sanitek. Policie vyslala na místo krizové interventy. "Promlouvali s rodiči, jednali i s dětmi, kterým rozdávali malé dárky," dodala Střelcová.

Autobus, který vezl děti ze školy ve Vejprtech na Chomutovsku do Prahy na výlet na Pražský hrad, provozuje firma Logistic Euro Bus z Jirkova. "Řidič leží v nemocnici ve Slaném. Jsem s ním v kontaktu. Je to zkušený řidič, dlouholetý zaměstnanec mé firmy. Nehodu bych přičítal náledí," řekl jednatel společnosti Pavel Šams.

Úsek silnice I/7 na Lounsku patří podle mapy, kterou podle počtu smrtelných nehod a intenzity dopravy zpracovává EuroRAP, mezi riziková místa. Nejtragičtější nehoda se stala 13. února 2008 také u Panenského Týnce. Při nehodě osobního vozu, dodávky a kamionu zemřelo osm lidí. Další tragické nehody se v tomto úseku I/7 staly i v posledních dvou letech.

Související