Ministr obrany Martin Stropnický si nechal zpracovat analýzu, která by měla říct, zda jeho podřízení pochybili v kauze unesených Čechů v Libanonu. Klíčovou roli v kauze hraje i agent Martin Psík z Vojenského zpravodajství, které pod Stropnického ministerstvo spadá.

Psík byl součástí skupiny a dostal za úkol zjistit nové informace o dalším Čechovi, kterého unesli islamisté v Libyi. Pětice se nakonec dostala domů až poté, co byla vyměněna za Libanonce Alího Fajáda a Chálida Marabího.

Pozice šéfa vojenské rozvědky Jana Berouna je ale podle Stropnického v současné době neotřesitelná. "Nevidím důvod, aby se hrálo o hlavu pana Berouna. Nevidím nikde v záloze lepších deset pánů Berounů," řekl ministr obrany. A Beroun prohlásil, že sám rezignovat nechce. 

Po jednání výboru pro obranu Stropnický uvedl, že již příští týden bude znát výsledky analýzy, kterou si jeho úřad nechal zpracovat. "Samozřejmě cílem je, aby se odhalila nějaká pochybení a do budoucna se zjednala nějaká náprava," prohlásil Stropnický. V současné době se prověřuje také to, jak se dostaly některé informace z jednání Bezpečnostní rady státu.

Vojenské zpravodajství pracuje kvalitně

Ani ministr obrany ani šéf Vojenského zpravodajství nechtějí zatím mluvit o tom, že by k nějakému selhání došlo.

"To, že se to dostalo na veřejnost, není selháním Vojenského zpravodajství. Těch subjektů, které na tom měly zájem, je tolik, že se to zveřejnilo," uvedl Beroun. 

Podle Stropnického se podařilo Berounovi po roce 2013, kdy byla služba v rozkladu kvůli kauze Jany Nečasové, rozvědku zvednout. "Ten úkol, který před sebou má, je velmi těžký. Lidé, kteří tam pracují, mají výsledky, pracují kvalitně," uvedl Stropnický. 

Pětice Čechů se vrátila do Česka před několika týdny zhruba po sedmi měsících v zajetí. Poté co podstoupili řadu vyšetření v nemocnici, je vyslechli detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Související