Patří ke světové horolezecké elitě, jako dosud jediný Čech vystoupal na všech čtrnáct pozemských osmitisícovek. Od svých kolegů z hor se ale Radek Jaroš odlišuje i tím, že ze svých expedic vozí spoustu fotografií a filmového materiálu a je autorem reportáží, knih i dokumentárních snímků.

Nyní rozjíždí vlastní pořad na Aktuálně.TV. První hosté, mezi nimiž je vytrvalostní cyklistka Markéta Peggy Marvanová či mořský kajakář Ondřej Nikl, naznačují, že hlavním tématem rozhovorů na internetové televizi bude adrenalin a poznávání přírody.

Jaroš přiznává, že jeho záliba v dobrodružství mu pomohla se vypořádat i s novou rolí.

"Na první tři rozhovory jsem si dělal důkladnou přípravu, zjišťoval si informace, sepisoval otázky… Ale pak ve studiu bylo všechno jinak, nic z toho jsem v podstatě nepoužil," říká.

"Spadla mi brada"

Úplně prvním hostem nového pořadu Cesty do neznáma byla již zmíněná cyklistka Peggy Marvanová, nejmladší závodnice, která dokončila výjimečně náročný, čtyři a půl tisíce kilometrů dlouhý závod z Kanady, napříč Spojenými státy až na mexickou hranici.

"U nás v Česku máme zvyk rovnat každého, kdo vyčnívá, do latě. To je škoda. Všechny svoje hosty obdivuju za to, čeho dosáhli, obzvlášť když pak něco z toho dokážou předat dál. Třeba Peggy jsem předtím vůbec neznal, ale když jsem si přečetl, co ve svém věku dělá a zvládá, spadla mi brada," přiznává. 

Dalšími hosty budou cestovatel a dobrodruh Jan Šťovíček (video je již dostupné online ZDE), fotograf a cestovatel Jakub Cejpek, horolezec Jan Trávníček a seakajakář Ondřej Nikl.

"Zajímavých osobností, se kterými by mě lákalo udělat rozhovor, je tolik, že je nebudu ani jmenovat. Uvidíme, co se podaří domluvit."

Na Elbrus z Nového Města

Hosté Jaroše zjevně i inspirují. Letos chce začít zdolávat nejvyšší body všech sedmi kontinentů, tedy včetně Antarktidy. Tentokrát se ale nebude soustředit jen na vrcholy hor.

"Občas jsem se úplně zastyděl, jak málo jsem se věnoval některým činnostem, to bych chtěl změnit. Na Aljašce se chystám na moře na kajak, k Elbrusu bych rád dojel na kole z Nového Města na Moravě."

Jaroš je mezi českými horolezci nejen jedním z nejúspěšnějších, ale také nejzarputilejších. Na světové osmitisícovky vystoupal bez kyslíkové masky.

Během expedice na nepálskou Annapurnu v roce 2012 utrpěl těžké omrzliny a celkem mu muselo být amputováno více než 11 článků prstů na nohou. To ho ale neodradilo, o dva roky později se do Himaláje vrátil, zdolal poslední zbývající osmitisícovku, slavnou K2, a prestižní sbírku tak zkompletoval.