Někteří z desítek českých policistů, kteří šest týdnů pomáhali střežit hranice Maďarska před uprchlickou vlnou, byli po svém návratu domů nepříjemně překvapeni. Když došlo na vyúčtování, zůstalo jim nakonec na stravném méně peněz, než si původně mysleli.

Padesátka vybraných policistů odjela do Maďarska na konci října. Až do poloviny prosince loňského roku nedaleko města Szeged hlídkovali u hranic společně s maďarskými vojáky a policisty. Každý si přitom denně měl přijít na stravném na 35 eur, tedy za šest týdnů asi 44 tisíc korun.

Jenže Maďaři českým policistům každý den vařili. "Byla poskytnuta adekvátní snídaně a večeře," řekl HN mluvčí policejního prezidia David Schön. "V případě, že je jim na místě strava poskytnuta, tak se jim logicky poskytnuté stravné krátí," doplnil. Větší část stravného tedy policisté museli po návratu do Česka odevzdat. Zůstalo jim 14 eur za den, celkově tedy zhruba 17 tisíc korun.

Část policistů, se kterými reportér HN mluvil, předem nevěděla, že o peníze přijdou. "Překvapilo mě to. Nakonec jsem dostal méně, než jsem původně předpokládal," řekl jeden z policistů, který se mise v Maďarsku zúčastnil a který si nepřál být jmenován.

"Po návratu bylo veškeré stravné vyúčtováno a policisté poměrnou část - za snídani a večeři - vraceli, neboť jim strava byla v dostatečné míře poskytnuta," zopakoval Schön.

Stejnou částku, 35 eur na den, dostaly před odjezdem také dvě desítky policistů, kteří v pátek vyrazili z Prahy do Slovinska. To tento týden zcela uzavřelo své hranice. "Budeme střežit úsek hranic dlouhý zhruba 20 kilometrů," popsal ředitel pořádkové policie Martin Hrinko.

Schön uvedl, že policisté jsou již před odjezdem informováni o tom, že jim Slovinsko zajistí snídaně a večeře. Takže by už vracení větší části peněz po příjezdu do Česka nikoho nemělo nepříjemně překvapit. Pětatřicet eur na den podle Schöna dostávají pro případ, že by některý den museli vyjet a o snídani nebo večeři by přišli.

Zahraniční mise, které v poslední době čeští policisté podstupují stále častěji, upozornily také na jiný vážnější problém. V Maďarsku a Slovinsku se ukázalo, že vozy Hyundai ix35 nejsou pro policii pro obtížně přístupný terén dostatečně vybaveny. Jak upozornily HN, auta z Nošovic často drhla podvozkem o terén, měla potíže s tlumiči a rychle se opotřebovávaly další důležité součástky.

Proto policie posléze nakoupila za čtyři miliony čistě terénní auta Toyota Land Cruiser, která už na začátku února vyslala na misi do Makedonie. Odjela tam spolu s dalšími terénními vozy Volkswagen Amarok, které policie pořídila loni na podzim pro krajská ředitelství. Ještě letos chce mimořádně nakupovat další terénní auta. Půjde o desítky vozidel určených pro různé specializované policejní jednotky.

Související