Polská vláda by neměla být vystavena moralizující kritice Evropské unie, řekl v úterý po jednání se svým polským protějškem český prezident Miloš Zeman. Polská hlava státu Andrzej Duda navštívil Česko v době, kdy Varšava už delší dobu čelí kritice EU i některých dalších států kvůli údajně nedemokratickým změnám, které provedla konzervativní vláda. Duda Zemanův postoj ocenil, připustil, že polská politická scéna čelí problémům, nicméně lze je podle něj řešit politickým kompromisem.

"Polská vláda vzniklá ze svobodných voleb má plné právo uskutečňovat opatření, která jí dává mandát z těchto voleb," prohlásil Zeman. "Neměla by být vystavena moralizující kritice Evropské unie, jež by se naopak měla konečně soustředit na svůj základní úkol, a to je ochrana vnějších hranic," dodal český prezident.

Polská vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) v posledních několika měsících čelí kritice za snahu omezovat demokratické instituce v Polsku. Podle opozice si především upevňuje vlastní moc v soudnictví a médiích. Evropská komise kvůli změnám zahájila proceduru sledování právního státu v Polsku.

Prezident Duda poděkoval Zemanovi za to, že zásahy do vnitřních záležitostí Polska odmítl. "Každý stát by si měl své vnitřní věci vyřizovat v rámci své suverenity samostatně, aniž by musel poslouchat výtky z jiných zemí," řekl Duda. Poláci jsou podle něj schopni si svou politickou krizi vyřešit sami. Odmítl, že by ve Varšavě šlo o právní problém.

Zeman s Dudou se během jednání věnovali také spolupráci zemí visegrádské skupiny nebo dohodě Evropské unie a Turecka na společném postupu k řešení migrační krize. Ankara se již loni v listopadu zavázala výrazně snížit počet lidí, kteří se z Turecka nelegálně dostávají do Evropy. Na oplátku měla dostat peníze, liberalizaci víz a urychlení přístupového procesu do Evropské unie.

Minulý týden Turci přijeli na jednání s premiéry a prezidenty členských zemí EU do Bruselu s novým plánem a novými požadavky. O nich bude tento týden rozhodovat Evropská rada.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Český prezident zopakoval své dřívější stanovisko, že Ankara se snaží Evropskou unii vydírat, když požaduje stále více peněz. Podle Dudy je pro Evropu nejdůležitější, aby dokázala chránit vnější hranice a udržela volný pohyb osob v rámci schengenského prostoru.

"Musíme se starat o to, aby zóna Schengenu byla udržena," uvedl Duda. "Je to symbol svobody pro naše občany, symbol toho, že jsme členy EU a jsme plně svobodné národy," dodal. Dalším nezbytným krokem je dle mínění polského prezidenta pomoc zemím, na jejichž území jsou uprchlické tábory.

Prezidenti se rovněž věnovali vzájemným vztahům Česka a Polska, oba je označili za vynikající a mluvili o jejich dalším rozvoji, a to zejména v ekonomické oblasti. Duda zdůraznil, že dobré vztahy panují nejen mezi státními institucemi, ale také v mezilidské rovině. Ocenil postoj české vlády k polské menšině.

Po jednání si prezidenti navzájem předali nejvyšší státní vyznamenání. Zeman převzal Řád bílé orlice a Duda Řád bílého lva. Program polského prezidenta na Hradě pokračoval slavnostním obědem. Polský prezident také navštívil katedrálu svatého Víta.

Odpoledne se Duda setkal s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Podle mluvčího vlády Martina Ayrera spolu jednali o aktuálních evropských otázkách, visegrádské spolupráci a o rozvoji přeshraniční dopravní a energetické infrastruktury.

Dalším tématem diskuse byla spolupráce v oblasti bezpečnosti a příprava červencového summitu NATO, který se bude konat ve Varšavě. Ohledně migrace se oba shodli, že společným zájmem je zachování volného pohybu osob v rámci schengenského prostoru, uvedl Ayrer. Kvůli tomu je důležité posílení ochrany vnějších hranic, dodal mluvčí.