Česká republika bude na začátku května hostit schůzku visegrádských, baltských a skandinávských zemí, oznámil po úterním jednání se švédskou ministryní zahraničí Margot Wallströmovou šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Setkání ministrů zahraničí ve stejném formátu se bude konat také na konci dubna v Lotyšsku. O spolupráci Visegrádu s dalšími evropskými zeměmi v úterý po schůzce s českým prezidentem Milošem Zemanem mluvil i polský prezident Andrzej Duda.

"Pozval jsem paní ministryni do Prahy na schůzku, která bude mezi skandinávskými, baltskými a visegrádskými státy 3. a 4. května," řekl Zaorálek novinářům po první části jednání se švédskou kolegyní. Spolupráce Pobaltí, Visegrádu a severských zemí by se měla týkat například vztahů s Ruskem a Ukrajinou, Východního partnerství nebo energetické bezpečnosti.

O rozšíření spolupráce středoevropské čtveřice – Polska, Česka, Slovenska a Maďarska – s dalšími zeměmi hovořil v úterý v Praze také polský prezident Duda. Po jednání s českým protějškem Zemanem Duda poznamenal, že význam visegrádské skupiny v posledním roce vzrostl zejména v souvislosti s migrační krizí.

Se Zemanem se prý shodli, že Visegrád by mohl navázat těsnější vztahy se severními sousedy i státy na jih od středu Evropy. "Hovořili jsme také o širší spolupráci mimo rámec visegrádské čtyřky, o takzvaném trojúhelníku ABC – tedy Balt, Jadran a Černé moře," uvedl Duda. Podle Dudy by mělo jít o projekty v oblasti dopravní infrastruktury a hospodářství.

V rámci českého předsednictví V4 se již konalo několik schůzek v rozšířeném formátu Visegrád plus partnerské státy. Naposledy například při návštěvě jihokorejské prezidentky v Praze.

V4 chce, aby Evropská komise prověřila Nord Stream 2

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek v úterý také uvedl, že státy visegrádské skupiny minulý týden požádaly Evropskou komisi o přezkoumání souladu projektu Nord Stream 2 s evropskými pravidly. Podle Zaorálka zopakovaly dřívější výhrady vůči projektu.

"Je to znovu vyjádření kritického vztahu k projektu Nord Stream 2, který znamená zdvojnásobení kapacity přepravovaného plynu do Evropy z Ruska," prohlásil Zaorálek. "Opakujeme tam své výhrady a požadujeme, aby se prozkoumalo, do jaké míry je projekt v souladu s budováním evropské energetické unie," dodal. Za Českou republiku podle něho podepsal výzvu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Loni v prosinci adresovali premiéři Polska, Česka, Maďarska a Slovenska předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dopis, v němž poukazují na to, že pokud Brusel považuje energetickou unii za jednu ze svých priorit, měl by zajistit, aby jejím principům odpovídaly všechny chystané projekty.

Související