Původně to měla být schůzka, na které se koaliční strany dohodnou na společném postupu ohledně středeční mimořádné schůze sněmovny, na níž se bude propírat kauza vicepremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše a jeho Čapího hnízda.

Když ale po desáté večer schůzka skončila, bylo jasné, že žádná dohoda v koalici není. "Neshodli jsme se," prohlásil jako první předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek a hned začal mluvit o tom, jak se snažil koaliční partnery přesvědčit, aby program schůze podpořili.

Naopak předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek reagoval na slova Bělobrádka s tím, že ANO schválení programu nepodporuje. "Z našeho pohledu je kauza Čapí hnízdo umělá kauza, která byla mnohokrát prošetřena," oznámil Faltýnek.

Třetí v pořadí promluvil před novináři šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, jehož stanovisko bylo někde napůl. "Ještě jsme se nerozhodli, jestli program schůze podpoříme, do jejího konání je ještě čas na další jednání," uvedl Sklenák.

Podle jeho vyjádření ale sociální demokraté i lidovci naléhali na Babiše, aby prozradil, kdo že byl tedy majitelem Čapího hnízda v době, kdy požádalo a získalo evropskou dotaci. "Tuto informaci nám neřekl," sdělil šéf poslanců ČSSD. Babiš tak trvá na tom, že toto jméno oznámí přímo na mimořádné schůzi. Proč ale takové oznámení odkládá až o několik dnů a neřekne ho ani koaličním partnerům, není jasné. 

Babiš bude vysvětlovat

O zahájení mimořádné schůze ve středu ve 14.30 už bylo rozhodnuto, teď se hraje o to, jak dlouho by tato schůze mohla trvat a kdo všechno by na ní mohl vystoupit.

Jestliže program schválený nebude, mnozí poslanci se sice nedostanou k řečništi, ale přesto nikdo a nic nemůže zabránit tomu, aby se na schůzi o Čapím hnízdě mluvilo. Jednací řád totiž říká, že předsedové stran a předsedové poslaneckých klubů mají právo vystoupit na schůzi, i když není její program schválený. Je proto jasné, že zejména opozice bude chtít využít toto právo k tomu, aby dál kritizovala Babiše.  

Samotný Babiš ale v posledních dvou dnech dvakrát přislíbil, že na mimořádné schůzi vystoupí bez ohledu na to, jestli program bude či nebude schválený.

"Počítám, že na této schůzi vystoupím a rád vysvětlím všechny dezinformace, které se v těchto dnech objevují v různých médiích," avizoval v úterním dopise koaličním poslancům. Ve středu dopoledne ještě veřejně přislíbil, že na schůzi zveřejní majitele Čapího hnízda, který žádal o evropskou dotaci 54 milionů korun.

Babiš zatím nerozptýlil podezření, že Čapí hnízdo vlastnil on nebo některá z firem jeho Agrofertu, a skrývání majitele bylo jen účelové, aby Čapí hnízdo získalo evropskou dotaci.  Před žádostí o dotaci totiž patřil tento rozsáhlý areál pod Agrofert, pod jehož křídla se v posledních letech opět dostal. Jak ale vyplývá z řady tvrzení, Babiš mnohokrát řekl, že areál bere za vlastní. 

Související