Hnutí ANO musí podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) problémy kolem kauzy Čapího hnízda srozumitelně vysvětlit a řešit, nesmí je bagatelizovat. Sobotka chce, aby vláda stabilně pracovala a ANO v tom musí koalici pomoct. Dopady kauzy se bude zabývat předsednictvo ČSSD, které Sobotka svolal na páteční večer.

Předsednictvo bude kromě dopadů kauzy jednat o zákonu o střetu zájmů a o postoji ČSSD k mimořádné schůzi sněmovny, která se sejde 23. března kvůli Čapímu hnízdu.

"Chci, aby naše vláda stabilně a dobře pracovala a nedávala prostor předsedovi ODS Petru Fialovi a předsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi k laciným útokům. Ale ANO v tom musí vládní koalici pomoct. Své současné problémy nesmí bagatelizovat a musí je srozumitelně vysvětlit a řešit," uvedl Sobotka.

Koaliční špičky ve středu večer hledaly společné stanovisko, názory po jednání ale nezměnily. ANO je proti schválení programu schůze svolané na podnět pravicové opozice spolu s Úsvitem s Blokem proti islámu na příští středu, lidovci zůstali u kladného stanoviska.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Vicepremiérovi Andreji Babišovi (ANO) se nelíbí, že lidovci chtějí vyslovit souhlas s programem mimořádné schůze.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele.

Díky tomu společnost dosáhla na evropskou dotaci přes 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert dostat nemohla.

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Někteří opoziční politici tento postup vnímají jako dotační podvod, a svolali proto mimořádnou schůzi.

Související