Mezi téměř třemi stovkami žádostí vězňů o podmínečné propuštění, které loni řešil chomutovský soudce Ivan Novák, se objevila také jedna jediná od advokáta a bývalého policisty Josefa Douchy. Chtěl po Novákovi, aby pustil na svobodu svého klienta. A Novák jeho přání splnil. "V tomto jednom případě bylo žádosti vyhověno," potvrdila online deníku Aktuálně.cz a HN mluvčí chomutovského soudu Lenka Chalupová.

Právě tenhle zdánlivě běžný loňský případ, kde se protnula jména Nováka i Douchy, teď má podle všeho pro soudce i právníka nepříjemnou policejní dohru: detektivové je oba obvinili z korupce. Douchu za to, že nabídl za osvobození trestance úplatek, a soudce Nováka za to, že korupční nabídku přijal. "Ten případ je ale mnohem složitější," upozornil bez dalších podrobností Douchův advokát Jiří Teryngel, kterého redakce zastihla těsně před výslechem klienta.

Co přesně Doucha muži v taláru nabídl, zatím není jasné. Stejně jako jméno vězně, kterého měl podle policie Novák na objednávku dostat z kriminálu. Tedy zda jde o "VIP" osobu jakou byl například exsenátor ODS a bývalý chomutovský primátor Alexandr Novák, kterého jeho jmenovec – soudce Ivan Novák – rovněž loni podmínečně pustil na svobodu. Bývalý vysoce postavený severočeský politik vyšel z vězení po polovině čtyřletého trestu, který dostal za přijetí 43milionového úplatku.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Jisté je, že o Alexandra Nováka v tomto policejním příběhu nejde. Nicméně právě tato podezřelá kauza z loňského jara nastartovala hloubkovou prověrku práce chomutovského soudce Ivana Nováka. A na jejím konci stálo středeční zatýkání. Lounský okresní státní zástupce Radim Dragoun se během čtvrtečního odpoledne rozhodne, zda bude u soudu žádat pro Nováka a Douchu vazbu.

Související