Na to, že mu hrozí doživotí, odráží Petr Sova zájem o svůj případ s překvapivou povýšeností. "Korporátní média jsou naprosto mimo okruh, s kterým jsem ochotný se o čemkoli bavit," vzkazuje přes prostředníka na žádost o rozhovor.

Silné téma k rozhovoru přitom leží na stole: minulý týden policie ukončila vyšetřování přípravy na první opravdu vážný teroristický útok v Česku a Sova v něm hraje klíčovou roli. Detektivové jej viní, že spolu s několika dalšími lidmi z podzemní anarchistické skupiny chtěl zapálit vojenský vlak. Za to by mohly padnout exemplární tresty. Pokud se ovšem u soudu neukáže, že všechno je jinak.

Na strmém kopci

Dostat se na místo, kde měli útočníci podle policie ukrýt dvě láhve pro svůj útok, není jednoduché. I když je úkryt v širším centru Prahy, kousek od známých Barrandovských teras, nevede k němu žádná cesta. Místo leží na strmém kopci zarostlém houštím u tunelu, z jehož nitra vyjíždějí vlaky směrem na Beroun. Po dírách v zemi tu dnes už nejsou žádné stopy, policie ale tvrdí, že akci monitorovala a díky tomu má dnes k dispozici důležitý důkaz.


Obálka Respektu, 21-28.3. 2015

V novém Respektu 12/2016, který  vychází v pondělí, dále najdete:

 Vítejte v Čínsku

 Kdo chce zabít novinářku Fridrichovou

 Alternativa pro Německo nastupuje na scénu

 Sexuální obtěžování na českých školách

 S hercem Jaroslavem Duškem o vylaďování půstem

 Fenomén binge-watching, nezřízené sledování seriálů

 

 


Když loni na konci března pozatýkal protimafiánský útvar na několika místech v Česku dohromady deset lidí, slavila to policie jako úspěšný úder proti nebezpečným radikálům z tzv. Síťě revolučních buněk. Členy této organizace detektivové už nějakou dobu podezírali z "násilí proti státnímu systému, společnosti a rozpoutávání třídního boje". Konkrétně zapálení několika policejních aut, pražské restaurace Řízkárna nebo mýtných bran.

Největší akcí Sítě mělo být ovšem zničení vlaku převážejícího přes české území vojenskou techniku. "Organizovaná skupina má rozdělené role tím způsobem, že dva členové skupiny opatří hořlaviny, zápalné láhve předem na místo útoku dopraví a ukryje s dostatečným časovým předstihem a další dva členové budou sledovat projíždějící vlaky a včas útočníky prostřednictvím vysílaček upozorní o příjezdu určeného vlaku do místa útoku," popisuje chystanou akci jeden z policejních dokumentů, které má Respekt k dizpozici.

Vlak ovšem nikdy nevzplál. Poté, co byly lahve zakopány, policie přistoupila k zatýkání s argumentem, že dál nemůže čekat, protože hrozí velká materiální škoda a možná i ztráty na životech.

Provokace, nebo ne?

Za hlavního organizátora chystané teroristické akce označila policie Sovu. Důkazem k tomu jsou hodiny nahraných odposlechů, na nichž je údajně zachyceno, jak se útočníci na útoku domlouvají a podnikají k němu konkrétní kroky. Část nahrávek byla pořízena policejními agenty v jednom ze smíchovských bytů, kde se skupina scházela u Sovovy přítelkyně.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.