Sněmovna přes odpor opozice schválila novelu trestního zákoníku, která se dotkne takřka všech podnikatelů. Pouhý pokus o krácení daně bude trestným činem.

V rozpravě před hlasováním o zákonu poslanci řešili, kde končí daňová optimalizace a kde začíná trestný čin krácení daní. Opozice argumentovala zejména zbytečností a škodlivostí kriminalizace části podnikatelů. "I osvobozující rozsudek, kterých bude většina, bude podnikateli málo platný, pokud během trestního stíhání přijde o značnou část klientely," uvedl Martin Plíšek z TOP 09.

Právě jeho strana spolu s ODS opakovaně žádaly poslance, aby tuto část novely nepodpořili, nebo ještě lépe z hlasování vyjmuli. "Pokud se danění ocitne v oblasti přípravy trestného činu, znamená to kriminalizaci velké části národa. Bojoval jsem vždy za to, aby přípravy trestných činů bylo v zákoníku co nejméně, a to ještě v oblasti ohrožení zdraví nebo integrity," uvedl poslanec za ODS Marek Benda.

Podle něj je právem každého podnikatele, aby se snažil platit státu na daních co nejméně.

"Takhle to povede jen k tomu, že se bude vést mnoho trestních stíhání, která nedojdou k odsouzení. Soudy prostě jen konstatují, že příprava neměla takovou intenzitu," dodal Benda.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán oponoval tím, že krácení daně je trestným činem už dvacet let. "Tyto argumenty se mi jeví jako malování čerta na zeď. Malování spočívá v tom, že už samotný dotaz na daňového poradce, jak ušetřit na daních, se stává trestným činem," řekl ministr spravedlnosti.

Dodal, že zákon ve skutečnosti hovoří pouze o úmyslném plánování daňových povinností. Podle ministra jde hlavně o účelnost boje proti daňovým podvodům.

"Nejsme schopni účelně stíhat karuselové podvody a padělané doklady, pokud nejsme schopni stíhat již jejich přípravu. Ta proto musí být trestná, tvrzení o nebezpečí pro poctivé podnikatele jsou lichá," dodal Pelikán.

Zpravodajka zákona a exministryně spravedlnosti Hana Válková by mohla obavy podnikatelů alespoň trochu zmírnit. Doplnila zákon o návrh, že trestná bude až škoda od půl milionu korun výše oproti současným padesáti tisícům. "Navíc je tu nutná podmínka, že se musí jednat o organizovanou skupinu, nemůže to kriminalizovat podnikatele, kteří se jdou skutečně jen zeptat na optimalizaci daní," uvedla Válková.

Opozici však o zbytečnosti a škodlivosti kriminalizace plánovaného krácení daní nepřesvědčili. Ministr Pelikán si dokonce vysloužil obvinění ze zbabělosti. "Chci, aby ministr spravedlnosti ještě otevřel debatu. V rozpravě vůbec nevystoupil a na jeho závěrečnou řeč už nemůžeme reagovat. Je to zbabělost," řekl ministrovi za potlesku spolustraníků poslanec za ODS Zbyněk Stanjura.

Nic z toho však opozici nepomohlo, koalice ve sněmovně nejdříve smetla ze stolu návrhy o zákonu nehlasovat nebo z něj alespoň vyjmout pasáž o kriminalizaci přípravy krácení daní. A nakonec zákon v původním znění hladce prošel.

Podle daňového poradce Jana Ježka je novela další důkaz, že v Česku mají podnikatelé stále horší podmínky.

"Podnikatelský subjekt je škodný - ti, kdo podvádějí, budou podvádět dál a jen se zhorší podmínky pro slušné podnikatele. Jejich kriminalizace už se tu děje dávno, sám jsem byl jednou na policii, protože klientka zapomněla v kabelce fakturu a finanční úřad to ohodnotil jako trestný čin."

Komora daňových poradců přípravu zákona sledovala, ale její výtky nikdo nevyslyšel. "V Komoře daňových poradců jsme dva roky proti tomuto zákonu bojovali, ale politická vůle byla jiná. Nemůžeme postupovat tak, že když ministr financí řekne, že ho v restauraci čtyřikrát okradli, jsou všichni restauratéři zloději. Proti kriminalitě se musí bojovat cíleně, a nikoliv plošnou kriminalizací," uvedl Martin Tuček z Komory daňových poradců. 

Související