Na krabičkách cigaret budou odstrašující obrázky, které mají varovat před škodlivými účinky kouření, i informace o odvykání. Nakazuje to zákon o potravinách a tabákových výrobcích, který schválila sněmovna. Ministerstvo zemědělství, jež s návrhem přišlo, připravilo 42 takových obrázků.

Na krabičkách se zvětší také plocha s varováním proti kouření, na 65 procentech přední a zadní strany krabičky bude zdravotní varování před škodlivostí kouření.

Nově také nebude možné prodávat cigarety s příchutěmi, ovšem zákaz se nevztahuje na mentolové cigarety, které lze vyrábět do roku 2020. Nadále bude dostupný i tabák do vodních dýmek či doutníky.

"Hlavním cílem předkládaného návrhu zákona je zvýšení ochrany zdraví spotřebitele a zlepšení jeho informovanosti," prohlásil ministr zemědělství Marian Jurečka, který děkoval poslancům za vstřícnost.

Poslanec Petr Kudela se zároveň snažil dostat do novely zákona bod, který by zakazoval v televizi reklamu na doplňky stravy, které mají stimulovat sexuální výkony. 

"Obchodní sdělení týkající se erotických služeb, erotických výrobků a humánních léčivých přípravků nebo doplňků stravy na podporu sexuální výkonnosti nebudou zařazována do vysílání v době od 6:00 hodin do 22:00 hodin," zněl návrh poslance, kterého podpořil i ministr Jurečka. "Osobně to podporuji, apeluji na vás, abyste vzali rozum do hrsti," uvedl.

"Věřím, že poslanci mají odvahu, aby vyslyšeli hlas lidí, protože na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání chodí na tuto reklamu už dlouho stížnosti," naléhal na poslance Kudela. Rada totiž nemůže reklamu zakázat, protože žádná taková reklama zatím zákonům neodporuje.

O tom, jestli projde návrh poslance Kudely, nebylo do poslední chvíle jasno. Nakonec ze 157 přítomných poslanců bylo pro 93 poslanců, což pro schválení stačilo. Poslanci se ale při hlasování nevyhnuli různým narážkám, které souvisí s touto reklamou.

"Já se vám velmi omlouvám, já chápu, že vás pan zpravodaj rozrušil, nicméně prosím o klid v jednacím sále. Pojďme se věnovat dalším návrhům," prohlásil předsedající schůze Petr Gazdík těsně poté, co návrh prošel a sněmovnou to "zašumělo".

"Skutečně jsem vás nechtěl rozrušit nad míru nezbytnou pro soustředění na hlasování," zareagoval poslanec Pavel Kováčik, který přednášel jednotlivé návrhy na hlasování a potřeboval, aby se poslanci soustředili ještě na nejdůležitější hlasování o celé novele zákona. "Pane předsedající, pokud se teď rozrušení zmírní, tak se sněmovna soustředí na závěrečné hlasování," ukončil povídání Kováčik.

Z výsledku hlasování měl ministr Jurečka takovou radost, že okamžitě informoval své příznivce na Facebooku. "Sněmovna teď na návrh poslance Kudely (KDU-ČSL) zakázala reklamu na přípravky na podporu erekce v TV vysílání v časech od 6 hod. do 22 hod.," psal Jurečka a dočkal se mnoha "lajků".

Související