Do ulic v Česku vyrazili hlídkovat policisté bok po boku s vojáky. Mají následující dva měsíce hlídat strategická místa. Souvisí to s bezpečnostní situací v Evropě po útocích v Bruselu.

Vojáci jsou rekrutovaní z bojových jednotek. Hlídky pražských policistů posílí členové 4. brigády rychlého nasazení, v Ostravě a v Brně vypomohou vojáci ze 7. mechanizované brigády. S policisty vytvoří kvůli spuštění prvního stupně teroristické hrozby skupinky, v nichž budou hlídkovat na strategických místech po následující dva měsíce.

„Volíme útvary, které mají dostatečné kapacity a jsou v optimálních dojezdových vzdálenostech. Obě dvě brigády jsou stěžejní brigády pozemních sil, co se týče schopností i kapacit,“ vysvětluje volbu mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Jde podle něj o vycvičené vojáky, kteří prošli poučením policie a nyní budou poslouchat její pokyny.

„Jsou podle rozhodnutí vlády vyčleněni pro posílení Policie ČR, takže spadají pod její velení. Ta jim bude určovat úkoly, které budou plnit, a místa, na kterých budou působit,“ říká mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Vojáci mají podobné zkušenosti z povodní nebo z opatření po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.

Na ulici tak lidé budou potkávat smíšené skupinky policistů s vojáky. Ti budou mít na sobě klasické vojenské stejnokroje s páskami s označením Policie ČR. Ozbrojení budou pistolemi i samopaly.

Voják bude mít stejné oprávnění jako policista

Co přesně mají v popisu práce, nechtějí zástupci policie z bezpečnostních důvodů sdělit. „Věnují ale zvýšenou pozornost čemukoliv podezřelému – odložená zavazadla, kufry, neznámé předměty, kontrola odpadkových košů, různých úkrytů,“ vysvětluje mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Ozbrojenci si také budou všímat podezřelých lidí pohybujících se na frekventovaných místech. „Pokud budou podezřelého zevnějšku nebo budou mít u sebe podezřelý předmět, budou podrobováni kontrolám,“ doplňuje.

Nyní podle ní probíhají instruktáže, jak přesně budou vojáci s policisty práci koordinovat. „Voják bude mít stejné oprávnění jako policista. Občané se mohou setkat i s tím, že je například osloví i příslušník armády a bude po nich chtít například předložení dokladu totožnosti,“ doplňuje Zoulová.

Do pražských ulic podle ní vyjdou stovky policistů v běžném výkonu služby. "Hlídky jsou směrovány do nejfrekventovanějších míst, na základě vyhodnocení bezpečnostního rizika. Z taktických důvodů nechceme konkretizovat místa, ale logicky jsou to autobusová nádraží, metro, vlaková nádraží, obchodní centra a tak dále," přibližuje Zoulová.

Související