Čínské investice v Česku v letošním roce podle prezidenta Miloše Zemana překonají všechna očekávání, dosáhnou 95 miliard korun. A investice jdou i opačným směrem, automobilka Škoda v Číně během pěti let investuje 60 miliard korun.

Druhý den návštěvy čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga přinesl podpis smlouvy o strategické spolupráci mezi Českem a Čínou. Ministři obou vlád pak podepsali memoranda o porozumění v oblasti průmyslu, dopravy, zdravotnictví nebo školství.  

Kvůli čínskému prezidentovi pokračují protesty. TOP 09 například vyvěsila z okna vlajku Tibetu. Odpoledne se středobodem návštěvy stal pražský park Kampa. Tady, konkrétně v Lichtenštejnském paláci, se odehrávala další jednání Si Ťin-pchinga s českými politiky, ale pokračovaly tu i demonstrace obou táborů. Ty od sebe musela odstavit až živá hradba policistů.

Mezitím se Česká národní banka dohodla s Čínskou regulatorní komisí na rozšíření vzájemné spolupráce. Oba regulátoři budou kooperovat v případě, že by banky působící na obou trzích byly ohroženy krizí. Instituce si budou vyměňovat i informace v rámci dohledu nad skupinou PPF, jejíž Home Credit v Číně působí.

 

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
29.3.2016 22:54 | On-line reportáž končí, děkujeme za pozornost

Dnešní on-line reporáž z návštěvy čínského prezidenta v České republice a dění kolem ní končí, děkujeme za pozornost a loučíme se z karlínského newsroomu.

29.3.2016 22:52 | Překvapení pro prezidenta Číny

29.3.2016 22:37 | Státníci podepsali dohodu o překladu knihy čínského prezidenta

Podle dohody vznikne český překlad knihy čínského prezidenta o řízení státu.

29.3.2016 21:59 | Zeman: Přeji si, aby právě Česká republika byla pro Čínu bezpečným a nerušeným přístavem

Prezident Zeman při slavnostní večeři uvedl, že si přeje, aby právě Česká republika byla pro Čínu bezpečným a nerušeným přístavem. "Vážím si rovněž čínské iniciativy ve formátu 16+1," uvedl Zeman. Poté řekl, že má pro čínského prezidenta připraveno několik překvapení. "Jedním z nich bude podpis dohody o překladu vaší knihy do češtiny, druhým krátký koncert slavného chlapeckého pěveckého sboru Boni Pueri ve Vladislavském sále, na který vás srdečně zvu, a za pět minut se ozvou výbuchy, které nebudou teroristickým útokem, ale ohňostrojem na pobřeží Vltavy na vaši počest," dodal Zeman.

Přepis Zemanovy řeči na Twitteru publikoval Jiří Ovčáček:

29.3.2016 21:39 | Ohňostroj na počest prezidenta

Po pouliční výzdobě a odpálení čestných salv z děla se dnes v Praze k poctě čínského prezidenta a nejvyššího představitele tamní komunistické strany Si Ťin-pchinga odehrál také ohňostroj.

Čínský politik ho pravděpodobně neviděl, účastnil se v té době večeře na Pražském hradě. Sedmiminutový ohňostroj odpálený z hladiny Vltavy poblíž Národního divadla sledovaly stovky lidí, často Číňanů nebo turistů.

CR CINA DIPLOMACIE PREZIDENT OHNOSTROJ PRAHA 599

29.3.2016 21:20 | Kalousek si na Twitteru dál stěžuje na chování Hradu v souvislosti s protesty:

29.3.2016 20:59 | Ovčáček tweetuje slavnostní menu podávané při státní večeři

Účastníci slavnostní večeře si pochutnají na bifteku z mladého býčka či vývaru z kohouta.

29.3.2016 20:57 | Kalousek k aktuálnímu dění na Twitteru:

29.3.2016 20:47 | Zeman zahájil slavnostní večeři

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru informuje o začátku státní večeře.

29.3.2016 20:45 | Policie: Prostor byl pro veřejnost uzavřen

Policie na svém webu uvedla, že o uzavření Hradčanského náměstí bylo rozhodnuto už minulé pondělí, a to pro vozidla i chodce.

"Uvedený prostor tak přestal být po tuto dobu veřejným prostranstvím, a svolavatel se tak nemohl dovolávat svého práva konat zde shromáždění," sdělila pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Související