V sítích protikorupčních detektivů uvízla další státem řízená firma kvůli podezření z manipulace s mnohamilionovými zakázkami.

Po České poště policie obvinila Výzkumný ústav železniční (VÚŽ) - nenápadnou akciovku, která je dceřinou společností státních Českých drah a podílí se například na vývoji a testování lokomotiv či vagónů.

Podle vyšetřovatelů se její dva nejvyšší manažeři zapletli do korupce při loňském zadávání tendrů státní organizace Správa železniční dopravní cesty, která se stará o české koleje, opravuje je a přiděluje na nich prostor dopravcům.

Policie podle zákona o stíhání právnických osob obvinila nejen generálního ředitele a šéfa představenstva železničního výzkumného ústavu Antonína Blažka a technického ředitele Petra Kavána, ale právě i samotnou firmu.

Stíhání státem ovládané společnosti nejprve potvrdily HN a Aktuálně.cz tři na sobě nezávislé zdroje a v úterý večer pak i mateřské České dráhy.

Dva členové jejich představenstva zasedající i v dozorčí radě výzkumného ústavu hned na úterní dopoledne sezvali schůzku, kde chtěli od manažerů Blažka a Kavána jejich roli v případu vysvětlit.

Večer po jednání dráhy vydaly prohlášení, podle kterého vyčkají na výsledky vyšetřování a do té doby nebudou podnikat žádné kroky. Tedy například ani odvolávat stíhané šéfy výzkumného ústavu.

"Představenstvo VÚŽ garantovalo Dozorčí radě a Valné hromadě společnosti, že k trestnému činu nedošlo a že činnost společnosti není vyšetřováním nijak omezena," uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Zátah na desítkách míst

Protikorupční policie provedla zátah kvůli železničním tendrům na desítkách míst po celé zemi minulý týden. Poté obvinila celkem tři firmy a šest lidí.

Kdo jsou další dvě stíhané společnosti, zatím není potvrzené. Jednou z nich může být projektantský gigant Sudop Praha, který je takřka monopolním dodavatelem projektů na opravy a stavby na českých železnicích.

Kvůli údajné korupci při rozdělování zakázek na české železnici rovněž skončil ve vazbě vysoce postavený manažer. Jak zjistily HN a Aktuálně.cz, jde o Petra Lapáčka, který je obchodním ředitelem a místopředsedou představenstva právě v Sudop Praha.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 3 Jana Pěchotová vyhověla návrhu státního zástupce a Lapáčka poslala za mříže. "Soud konstatoval, že u osoby, na kterou byla uvalena vazba, existuje důvodná obava, že by na svobodě mohla ovlivňovat svědky," řekl mluvčí soudu Radek Mařík.

Státní zástupce Ondřej Trčka z pražského vrchního státního zastupitelství, které na vyšetřování dohlíží, se k rozhodnutí soudu odmítl vyjadřovat.

"Ponechám to bez komentáře," řekl jen.

Trčka žádal vazbu jen pro Lapáčka.

Firma Sudop Praha, jejíž mateřský koncern Sudop Group loni získal od státu zakázky za čtvrt miliardy korun, se k policejnímu vyšetřování nechce detailněji vyjadřovat. Generální ředitel Tomáš Slavíček jen zaslal redakci už koncem minulého týdne stručné stanovisko, kde sice potvrdil, že v sídle firmy byla policie, odmítl ale pochybení.

"Společnost si není vědoma toho, že by se dopustila jakéhokoliv protiprávního jednání," napsal Slavíček.

Protikorupční policie vyšetřuje několik zakázek, které loni zadala státní příspěvková organizace Správa železniční dopravní cesty.

Podle serveru iDnes.cz jde mimo jiné o tendr na rekonstrukci trati mezi Trutnovem a Chlumcem nad Cidlinou nebo o osmnáctimilionovou zakázku na zpracování strategického materiálu, podle kterého se určí, zda se u nás vyplatí vysokorychlostní tratě a kde by bylo vhodné je stavět.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Pro podklady si detektivové došli především ke správcům kolejí, byli ale i na ministerstvu dopravy, kde zabavili počítač šéfovi odboru strategií Luďku Sosnovi. Úředník, který v minulosti pracoval také u projektantů v Sudopu, ale nebyl z ničeho obviněn.

Policie navštívila i soukromé firmy.

Kromě pražské pobočky projektantské firmy Sudop byla i v liberecké projektantské firmě Valbek nebo v ústecké stavební společnosti Strabag Rail, která pod dřívějším názvem Viamont DSP patřila exministru dopravy Aleši Řebíčkovi z ODS.

Pro dokumenty si detektivové došli i do sídla Asociace podniků z oblasti železničního dodavatelského průmyslu.

Její ředitelka Marie Vopálenská odmítla zásah komentovat s tím, že by porušila mlčenlivost.