Jen několik metrů od populární čínské restaurace v paláci Lucerna oficiálně zahájilo svou činnost Informační centrum pro demokracii a lidská práva v Číně.

"Nejdůležitějším cílem nové platformy je zvýšit povědomí české společnosti o Číně," uvedl ředitel neziskové organizace Forum 2000 Jakub Klepal s tím, že centrum se bude snažit veřejnost informovat pomocí výstav, přednášek, kulatých stolů a dalších kulturních akcí.

Hlavními tématy plánovaných diskusí bude vnitropolitická situace v Číně, aktuální vývoj v Tibetu, stav dodržování lidských práv a osudy politických vězňů.

Jednou z už zahájených akcí je ostravská výstava o sebeupalování Tibeťanů s názvem Plameny v tichu. Následovat bude veřejná diskuse s českou sinoložkou Olgou Lomovou na konci tohoto měsíce v Praze.

Zahájení činnosti centra přišel podpořit také bratr zesnulého prezidenta Václava Havla Ivan Havel. "V Česku jsou lidé zvyklí opakovat to, co se jim řekne. Proto je obzvláště v dnešní době činnost centra velmi důležitá," řekl Havel.

Místo v panelu řečníků přijal i ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Oznámil, že galerie chystá v blízké budoucnosti několik projektů s čínskou tematikou.

Jedním z nich je například další výstava čínského disidenta a umělce Aj Wej-weje.

"V demokratické, zdravé společnosti musí být také zdravá kultura. V Číně zdravá kultura není," řekl Fajt na adresu tamějšího režimu vlády jedné strany. Ačkoliv se podpora čínských disidentů a upozorňování na porušování lidských práv nemusí úplně shodovat s vládní snahou o udržování co nejlepších vztahů s Pekingem, Fajt v tom přímý konflikt nevidí.

"Moje pojetí Národní galerie je pojetí kritického muzea. Je to platforma pro výměnu názorů," prohlásil ředitel s tím, že jeho názory jsou nejspíše v souladu s postojem ministerstva kultury.

"Ministr Daniel Herman se jako jediný postavil proti patolízalství naší vlády, a proto také patří k těm, kteří nedostali pozvání na Hrad na úterní galavečeři," řekl Fajt.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Politický aktivista a bývalý člen Strany zelených Martin Bursík se na konferenci zdržel jen velmi krátce. Měl starosti kvůli komplikacím spojeným se změnou místa konání pokojné protičínské demonstrace, kterou pomáhal organizovat.

"Podle informací od tibetských kolegů je v Číně minimálně 1237 politických vězňů. Tohle jsou fakta, která moc lidí nezná, ale o kterých by měla veřejnost vědět," prohlásil Bursík.

Související