Policejní tým Daňová kobra obvinil dva lidi z krácení daní při obchodování s pohonnými hmotami. Škoda zjištěná při trestné činnosti činí zhruba 340 milionů korun, sdělil ve čtvrtek mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Oběma mužům podle něj hrozí až desetileté vězení. 

"Oba obvinění muži působili v obchodní společnosti, která v průběhu roku 2011 nakupovala od firem sídlících v jiném členském státě Evropské unie pohonné hmoty. Ty měly být po transportu do České republiky prostřednictvím sjednaných prodejců distribuovány konečným odběratelům. Podle závěrů kriminalistů protikorupční policie však z nakoupených pohonných hmot nebyla řádně odváděna DPH," popsal mluvčí. Doplnil, že jeden z trestně stíhaných mužů byl jednatelem zmíněné společnosti.

Policisty na případ upozornil finanční úřad, při prověřování trestné činnosti spolupracovali s Finančním analytickým útvarem ministerstva financí. Kauzu dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze, oba muži jsou stíháni na svobodě.

Speciální jednotka Daňová kobra je útvar složený z policistů, celníků a specialistů finanční správy. Inspirací pro jeho vznik bylo Slovensko, kde pracuje tým se stejným názvem. Daňovým únikům se v rámci centrální Kobry věnují čtyři desítky policistů a dalších několik desítek v regionech. Podle údajů policejního prezidia loni centrální Kobra zachránila státnímu rozpočtu 1,9 miliardy korun, regionální pak zamezila trestné činnosti za 847 milionů korun.

Související