Po operaci hlavy se zdravotní stav odsouzeného podnikatele Romana Janouška zlepšuje. Janoušek se náročnému zákroku podrobil na konci února v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, poté byl převezen do Nemocnice Na Bulovce. Po několikadenní hospitalizaci ho ale již lékaři pustili domů.

Do vězení se podnikatel vrátí nejdříve po 9. květnu. Do té doby mu Krajský soud v Brně trest přerušil, a Janoušek se tak nyní léčí na svobodě. Důvodem je i to, že zdravotníci z Vězeňské služby mu nemohou požadovanou péči poskytnout.

Janouškův stav se v posledních dnech zlepšil natolik, že ho lékaři z nemocnice propustili domů. "Po devíti dnech, kdy se doléčoval na oddělení neurologie, nebyla další hospitalizace nutná," řekl Aktuálně.cz  a HN mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šálek.

Právě Bulovka má podle Šálka dohodu s vojenskou nemocnicí, podle níž se tu někteří pacienti včetně vězňů po určitých typech operací léčí.

Soud dostane zprávy o Janouškově zdraví

Podnikatel, který si odpykává 4,5 roku vězení za to, že v opilosti srazil a vážně zranil vietnamskou ženu, by tak měl být v těchto dnech již doma. Šálek dodal, že se nyní v Nemocnici Na Bulovce neléčí ani ambulantně. Janouškův advokát Vít Široký se o zdraví svého klienta bavit nechce. "Nemám jeho svolení," vysvětlil Široký.

Krajský soud v Brně ani věznice však během Janouškova přerušení trestu jeho zdravotní stav neprověřují. "Trest byl přerušen do 9. května. Před tímto termínem soud dostane nové zdravotní zprávy. Poté se znovu rozhodne, jestli soudce nařídí nástup do vězení, nebo bude dál výkon trestu přerušen," řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.

Dana Krejčířová, mluvčí brněnské věznice, kde si Janoušek trest odpykával, doplnila, že by jeho případ začali řešit až poté, kdyby odsouzený po zmíněném termínu zpět za mříže nenastoupil. Ani oni tak nyní nebudou zjišťovat, jestli je jeho stav tak dobrý, aby se mohl zpět do vězení vrátit.

Ústavní soud o stížnosti nerozhodl

Janoušek po operaci, kterou podstoupil na konci února, podle znalce Martina Häckela nebyl v pořádku. Ve zprávě, kterou se zabýval soud a díky níž mu trest přerušili, Häckel uvedl, že nastaly nečekané komplikace. "Pooperační průběh byl komplikován krvácením, odsouzený byl urgentně podroben reviznímu výkonu s odstraněním hematomu," napsal Häckel. Zároveň odhadl, že by se Janoušek mohl léčit až jeden rok.

Nešlo přitom o první operaci hlavy, kterou prodělal. Podobný zákrok podstoupil již v roce 2013. To lékaři v pražské Ústřední vojenské nemocnici zjistili, že měl hematom v hlavě, údajně způsobený při nehodě na lodi v Chorvatsku.

Jeho případ ještě v současné době řeší Ústavní soud. Na něj se Janoušek obrátil poté, co Nejvyšší soud odmítl jeho dovolání. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Sedláčkové ale o stížnosti ještě nebylo rozhodnuto.

Související