Půda v Česku udrží 5,04 miliardy metrů krychlových vody, tedy přes pět bilionů litrů. Mohla by udržet o 3,4 miliardy metrů krychlových více, je však ničená erozí a utužováním. V úterý to na semináři v Senátu uvedl Jiří Hladík z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy. Při správném zapracování organické hmoty zpět do půdy by se situace mohla zlepšit už během jednoho roku, dodal.

"Do roku by mohla zadržet o miliardu kubíků více, pak už to jde pomalu," řekl Hladík. Do tří let by tak mohla půda v ČR udržet až 6,5 miliardy metrů krychlových vody, do deseti let až 7,1 miliardy metrů krychlových.

Absorpční kapacita půdy pomáhá při ochraně před povodněmi, současně se díky vodě v krajině předchází potenciálnímu suchu. Podle údajů ministerstva zemědělství je vodní erozí v ČR ohroženo až 67 procent zemědělské půdy, v nejohroženějších kategoriích je 35 procent území. Podle poslední obdobné zprávy z roku 2012 bylo vodní erozí ohroženo 50 procent zemědělské půdy. V Česku je zemědělská půda na 54 procentech výměry země.

"Ztráta půdy je v měřítkách délky lidského života neobnovitelná a obtížně vyčíslitelná, bereme-li v úvahu, že dvou- až třícentimetrová vrstva půdy vzniká za příznivých podmínek průměrně 100 až 1000 let," napsalo již dříve ministerstvo.

Ministerstvo zemědělství plánuje několik protierozních opatření. Například chce, aby zemědělci více měnili pěstované plodiny. Chce také tvrději postupovat vůči zemědělcům, u jejichž půdy se opakovaně zjistí růst eroze.

Zemědělci, pokud pobírají dotace, protierozní opatření musí udržovat. Například nesmí pěstovat na nejvíce ohrožených územích erozně nevhodné plodiny, jako jsou kukuřice, brambory, řepa či sója. Na opatření proti suchu a erozi se také chce nyní v rámci komplexních pozemkových úprav více zaměřit Státní pozemkový úřad.

Kvůli loňskému velkému suchu schválila vláda možnost kompenzací pro zemědělce. Měli by dostat maximálně 600 milionů korun.

Související