Speciální státní zastupitelství má podle plánů ministerstva spravedlnosti stíhat korupci a hospodářské a majetkové trestné činy se škodou nad 250 tisíc korun. Aby nedocházelo k zametání kauz pod koberec, chtěl ho resort naprosto nezávislé na vnějších vlivech. Jak se ale ukázalo minulý týden na jednání vlády, ČSSD a lidovci pro plán Roberta Pelikána (ANO) nemají pochopení. Absence dohledu jim vadí.

Ačkoliv bezprostředně po jednání vlády ministr spravedlnosti vylučoval jakékoliv ústupky, nakonec tlaku koaličních partnerů ustoupil. A kývnul na kompromisní řešení. "Navrhujeme možnost vnějšího dohledu, který nemá daleko ke kontrole věci," řekl ministr novinářům.

Nová varianta počítá s tím, že by Nejvyšší státní zastupitelství mohlo do dvou měsíců od návrhu na podání obžaloby speciálu navrhnout například doplnění dokazování. V té době by kauza nesměla putovat k soudu. Nejvyšší státní zastupitelství by nicméně nesmělo protikorupčnímu speciálu nařídit, aby věc zastavilo a nepodávalo obžalobu. 

Vláda se bude návrhem zákona znovu zabývat ve čtvrtek. Během středy chce Pelikán kompromisní řešení projednat s koaličními partnery.

Pojistka proti politickému zneužití

K přijetí kompromisního řešení Pelikána už dříve vyzývala Transparency International. Kromě taktických aspektů má zavedení kontroly nad protikorupčním speciálem i ryze praktický význam. "Riziko ovlivňování je tu vždycky, ať už s kontrolou, nebo bez ní. Nelze postavit instituci, která je svatá. Je ale potřeba nastavovat vzájemné pojistky, které budou předcházet tomu, aby někdo měl tendenci daný institut zneužít," řekl Právnímu rádci programový ředitel Transparency International Radim Bureš.

Zároveň věří, že se státu podaří vybudovat nezávislou instituci, která významným způsobem pomůže k potírání korupce. "Bude záviset na tom, jak se to všechno upraví, ale myslím si, že protikorupční speciál bude dostatečně silný. Pokud by došlo k zametání kauz pod koberec veřejnost a média se o tom dozví," míní Bureš.

Speciální protikorupční státní zastupitelství by mělo začít fungovat od ledna 2017. Na boj s korupcí a závažnou hospodářskou kriminalitou stát vyčlení 25 až 30 státních zástupců. Pomáhat jim budou další tři desítky zaměstnanců výkonné administrativy a správy. Za zřízení protikorupčního speciálu Česko zaplatí 20 milionů korun. Na necelých stomilionů pak daňové poplatníky každoročně vyjde jeho provoz.

Související