Ve vyšetřování případu miliardáře Petra Sisáka a advokáta Ivo Haly se objevily další komplikace. Dozorující žalobce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze rozhodl, že kauzu vezme údajně kvůli řadě pochybení protikorupční policii. Nově budou mít vyšetřování na starosti kriminalisté z Hradce Králové. 

Borgula na webu státního zastupitelství zdůvodnil, že detektivové z protikorupční policie již nebudou kauzu vyšetřovat, protože neplnili jeho pokyny. "Tento krok považuji za nezbytný pro naplnění účelu trestního řízení," vysvětlil Borgula, proč případ předal do Hradce. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej uvedl, že se k rozhodnutí žalobce nemůže vyjadřovat.

Advokát Lukáš Trojan, který v této kauze zastupuje Ivo Halu, není z tohoto kroku státního zástupce překvapen. "V přímém důsledku činnosti dozorujícího státního zástupce téměř nikdo ve vyšetřovacím týmu nezbyl, a tak žalobci nezbylo nic jiného," prohlásil Trojan.

Policejní vyšetřování neprobíhá hladce téměř od doby, kdy byla letos v lednu obviněna skupina 14 osob. Předně: státní zástupci mají podezření, že v lednu někdo Sisáka s Halou varoval, takže před zatčením zmizeli do zahraničí. Oba ale vysvětlovali, že jsou jen na plánované obchodní cestě, a nakonec sami přišli po týdnu na policii. Teď už třetím měsícem sedí ve vazbě.

Hlavní vyšetřovatel rezignoval

Kvůli pochybnostem, jestli někdo z policistů Sisáka nevaroval, se téměř kompletně vyměnil vyšetřovací tým. Navíc podle informací Hospodářských novin začala generální inspekce prověřovat podezření, že detektiv, který na případu pracuje, vyhrožoval při nedávné schůzce jednomu z obviněných stylem: "Buď s námi budete spolupracovat, nebo vás zavřeme."

Deník Právo tento týden navíc napsal, že šéf vyšetřovacího týmu Vladislav Hřebíček rezignoval. Zdůvodnil to tím, že má dlouhodobé neshody s dozorujícím státním zástupcem.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Borgula ve středu uvedl, že se to stalo krátce poté, co jeho postup vůči policii posvětilo Nejvyšší státní zastupitelství. "Postup dozorového státního zástupce shledalo zákonným a poukázalo na závažnost pochybení policejního orgánu," uvedl Borgula.

Vyšetřovatelé v této kauze vedle Haly a Sisáka obvinili i advokáta Milana Kučeříka, Petra Kovaříka, Roberta Vladyku a Jana Pacovského nebo žalobce z Městského státního zastupitelství v Brně Romana Skopala.

Související