Bývalého advokáta Zdeňka Altnera, který nedávno uspěl v letitém sporu se sociální demokracií a má podle rozsudku dostat od strany přes 300 milionů korun, čeká brzy další soud. Deník Aktuálně.cz zjistil, že Altner čelí obvinění kvůli svému působení v roli konkurzního správce v případě živnostníka Antonína Škrdlanty. Vyšetřovatelé tvrdí, že vybral v hotovosti 958 tisíc korun, které si nechal pro sebe. Altner vinu odmítá.

Obvodní soud pro Prahu 10 se začne případem zabývat letos na konci dubna. V žalobě, kterou má redakce k dispozici, se uvádí, že Altner spáchal trestný čin zpronevěry. 

Podle rozhodnutí Krajského soudu v Praze z roku 2010 měl jako správce konkurzní podstaty vyplatit věřitelům 2,44 milionu korun. To ale neudělal. Vyšetřovatelé uvedli, že podal proti verdiktu odvolání, obrátil se i na Nejvyšší soud, ale neuspěl. Případ došel až do fáze, kdy krajský soud na podzim roku 2013 zprostil Altnera funkce konkurzního správce.

Na účtu zbylo 1,5 milionu

Česká spořitelna následně uvedla, že na účtu Škrdlanty, k němuž měl Altner přístup, je 1,53 milionu. V té době policie také zjistila, že Altner předtím mezi roky 2004 a 2010 vybral z účtu dané firmy v hotovosti čtyři statisícové částky: v roce 2004 se jednalo o 250 tisíc korun, v roce 2009 pak o 308 441 korun a o rok později o dvakrát 200 tisíc korun. Peníze si podle žaloby nechal pro sebe.

"Tím, že si uvedené finanční prostředky přisvojil, způsobil obviněný poškozeným věřitelským subjektům škodu ve výši nejméně 828 tisíc korun," podotkla státní zástupkyně Lenka Filipová, která na Altnera žalobu podala.

Podle Filipové část věřitelů uvedla, že žádné peníze nedostala. U dalších firem, které byly zlikvidovány, se to zatím nepodařilo zjistit. "Obviněný naplnil skutkovou podstatu přečinu i po subjektivní stránce, neboť není pochyb o tom, že věděl, že svěřené finanční prostředky mu nepatří," dodala Filipová.

Chtějí mě zastrašit, tvrdí Altner

Bývalý advokát Zdeněk Altner obvinění odmítá. Ve svém prohlášení ho považuje za politickou skandalizaci a kriminalizaci, která ho má zastrašit. "Ty důvody, proč je obviněn z nějakých trestných činů, jsou z našeho pohledu nepodstatné. Platí zde presumpce neviny," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Altnerův syn Patrik.

Hlavní líčení bylo nařízeno teprve minulý týden poté, co se objevily informace, že se Zdeněk Altner účastnil jednání Městského soudu v Praze. Ten minulý týden rozhodl, že ČSSD musí Altnerovi zaplatit přes 300 milionů korun. Obvodní soud pro Prahu 10 předtím vydal na Altnera zatykač, protože se údajně vyhýbal vyšetřování. Po bývalém advokátovi nějakou dobu pátrala také policie.

Patrik Altner prohlásil, že je jméno jeho otce kvůli zatykači dehonestováno. "Ze strany Obvodního soudu pro Prahu 10 i ze strany exekutorů na Praze 10 jsou exekuce a všechny přípisy normálně doručovány," podotkl.

Díky sporu s ČSSD se stal Altner jedním z nejznámějších právníků v zemi. Problémy měl kvůli svému působení v roli konkurzního správce i na Slovensku. V Česku už advokátem není, protože stavovská komora ho ze svých řad vyškrtla v roce 2010. A to kvůli tomu, jak medializoval svůj spor s ČSSD a zveřejňoval informace, které se při jejím zastupování dozvěděl.

Altner v devadesátých letech dělal konkurzního správce také společnosti Osan. Během svého působení z ní podáváním desítek tisíc nesmyslných žalob vytáhl na 150 milionů, především na odměny spřízněným advokátům. Část z těchto peněz mu soud přikázal vrátit zpět.

Související