Program přesidlování uprchlíků z Iráku do Česka nebude pokračovat. Vláda se dohodla na jeho ukončení, uvedl na Twitteru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Právě on zrušení programu navrhoval kvůli tomu, že více než dvě desítky Iráčanů z Česka odešly do Německa a další se chtějí vrátit do vlasti. V rámci projektu na přesídlení iráckých křesťanů organizovaného Nadačním fondem Generace 21 přiletělo do České republiky 89 uprchlíků.

"Vláda na můj návrh bez náhrady zrušila projekt NFG21 na přesídlení 153 Iráčanů do ČR. Není možné podporovat projekt, který neplní svůj účel," napsal na sociální síti ministr vnitra.

"Je nám to líto. Samozřejmě se budeme dál starat o těch 56 lidí, co tady jsou," řekl HN po jednání vlády ředitel nadačního fondu Jan Talafant s tím, že vládní rozhodnutí zatím nemá v ruce.

Na vládním brífinku Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) připustil, že seznam lidí, které nadační fond Generace 21 vybral, nebyl nejvhodnější. Do Česka přiletěly rodiny s dětmi, které v Iráků neměly úplně ty nejhorší podmínky, navíc mají sílu i prostředky na to se vrátit či přesídlit. Bělobrádek dodal, že pokud by do Česka přijela matka vdova se třemi dětmi, těžko by odjela do Německa nebo se vrátila zpět do rodné vlasti. "Za výběr lidí nese zodpovědnost NFG21," dodal.

"Projekt se ukončuje, ale pokud lidé, kteří do něj už byli zařazeni a jsou tam (v Erbílu), budou i nadále chtít do ČR, budeme s nimi jednat. Ale za stát, nikoliv prostřednictvím neziskové organizace," řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

"Velmi to vítáme. Kdyby tomu tak bylo, nepovažujeme to za zrušení projektu, ale za jeho naplnění. My chceme, aby se sem ti lidé dostali. Kdo to zařídí, kdo se o ně bude starat, není zdaleka tak důležité jako to, aby mohli přijet," řekl Talafant.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se vyjádřil, že pro něj to byl pokus, jak by v Česku mohly fungovat kvóty. "Projekt se bohužel nepovedl," konstatoval.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Nadační fond plánoval přesídlit z Iráku do Česka celkem 153 lidí, z nichž 130 jsou vysídlenci z iráckého Kurdistánu a 23 iráčtí uprchlíci z Libanonu.

Projekt, který financuje nadační fond, Chovanec nedávno pozastavil, poté co z ubytování v Okrouhlíku na Jihlavsku do Německa odešlo 25 Iráčanů. Německé úřady se je podle svého vyjádření chystají brzy vrátit zpátky do Česka. Odtud budou vyhoštěni do Iráku, pokud znovu v ČR nepožádají o azyl. 

Jak Chovanec, tak premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po odchodu části uprchlíků do Německa hovořili o tom, že není možné, aby Česká republika působila jako cestovní kancelář, díky níž se uprchlíci budou dostávat do západní Evropy. Sobotka chtěl přezkoumat motivaci běženců k životu v Česku.

Ostatní uprchlíci jsou nervózní

Česko opouští i dalších osm Iráčanů, kteří našli zázemí v Brně. Jde o rodinu, která se chce vrátit do Iráku, protože jejím nejstarším členům se stýská po rodné zemi. Odletět mají ve čtvrtek odpoledne z Prahy. Ostatní přesídlení Iráčané zatím v Česku zůstávají.

Talafant ale připustil, že se nedají zcela vyloučit další odjezdy. "Nikdo se na nás neobrátil s tím, že jede do Německa, ale víme, že tam nastala určitá nervozita," řekl ředitel fondu.

Podle Talafanta fond momentálně hospodaří zhruba se šesti miliony korun od drobných českých dárců a k tomu s podobně velkou částkou od donátorů z Velké Británie. Snížení počtu uprchlíků, které fond do Česka nakonec přiveze, podle Talafanta nejspíš nepovede ke zkrácení rozpočtu. Částka se patrně i tak spotřebuje. "Pokud by něco zbylo, tak peníze budou použity na pomoc uprchlíkům v táborech v té oblasti," doplnil Talafant.