Skupina osobností kolem Michaela Kocába se rozhodla žalovat stát za porušování lidských práv. Učiní tak zejména vzhledem k postupu policie a magistrátu při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. "Jsme přesvědčeni, že skutečnou odpovědnost nenese pouze Policie ČR, ale političtí objednatelé. Ti mají podle ústavy jednat a nejednají," uvedl Kocáb na tiskové konferenci.

Podle podporovatelů žaloby, mezi nimiž je například Martin Bursík, Kateřina Jacques, Hana Marvanová, Jan Ruml nebo Břetislav Rychlík, je vláda přímo odpovědná za jednání prezidenta, ale v praxi nechává ohrožování základů demokracie volný průběh.

Stížnost na postup policie souvisí s řádně oznámeným shromážděním na podporu lidských práv na Hradčanském náměstí během návštěvy čínského prezidenta. Demonstrace byla podle jednoho z organizátorů a bývalého předsedy Strany zelených Martina Bursíka pasivně zastavena policisty.

"Chovali se totálně neprofesionálně, nikdo nám neřekl, kdo té akci velí, byli agresivní a vypadalo to, že chtějí vyvolat konflikt. Toto je moment, kdy jsou pošlapávána naše lidská práva a je nám upíráno ústavní právo shromažďovat se," zdůraznil Bursík.

Podle advokáta Jana Kalvody jsou tři možnosti, jak se bránit – ústavní stížnost, správní žaloba a šetření na popud státního zástupce. Všechny tři plánuje iniciativa využít. Cílem žaloby je, aby soud označil zásah magistrátu a policie za nezákonný.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Nemůžeme se spokojit s tím, že nějaký policejní velitel nebo úředník na magistrátu udělal hloupost, ale je to první krok. Nelze žalovat nikoho jiného, kdo v tom nemá přímo prsty," vysvětlil směřování žaloby Kalvoda.

Na čtvrteční konferenci vystoupili zástupci neziskových organizací, podnikatelů, studentů, ale i socioložka Jiřina Šiklová, senátor Zdeněk Papoušek, organizátor červených karet Martin Přikryl, bratr exprezidenta Ivan Havel, slovenský politik Fedor Gál, spisovatel Ivan Binar či režisér Václav Marhoul.

Ten vyjádřil podezření, že nešlo pouze o porušení práva na shromažďování, ale i posloupnosti vedení. Bezpečnostní složky byly podle něj řízeny lidmi, kteří k tomu neměli oprávnění, a proto navrhl zařadit tento bod do žaloby. Podle Marhoula je potřeba zjistit, kdo celé akci velel a kdo určil strategii policejního zásahu.

Právnička Hana Marvanová k podané žalobě pro DVTV

Marvanová: Postup policie mě pobouřil, takhle zasahovali komunisti, chystáme žalobu na stát

Marvanová: Postup policie mě pobouřil, takhle zasahovali komunisti, chystáme žalobu na stát