Policejní prezident Tomáš Tuhý ve čtvrtek poskytl ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) předběžnou zprávu s výsledky šetření, které se týkalo postupu policie na FAMU, kde byla při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze kvůli vyvěšení tibetské vlajky. Výsledky zatím nechce policie zveřejňovat, chce s nimi nejprve seznámit děkana filmové školy Pavla Jecha, který je nyní na zahraniční cestě. Ve čtvrtek to sdělila mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

FAMU se během návštěvy čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března připojila k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu. Přímo v budově se o ni zajímali dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie.

Chovanec tento týden vyzval šéfa policie, aby postup vysvětlil. Případ chtěl důkladně prošetřit. Oba muži se sešli ve čtvrtek.

"Dohodli se, že výsledky šetření nebudou zveřejňovat před jednáním s děkanem FAMU panem Pavlem Jechem," doplnila Macalíková. Jednání by se mohlo uskutečnit v pondělí odpoledne po jeho návratu ze služební cesty. Výsledky prověřování celého bezpečnostního opatření v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta chce policie zveřejnit koncem příštího týdne.

Související