Návštěva dvojice policistů na FAMU, kvůli které ministr vnitra Milan Chovanec už žádá o vysvětlení policejního prezidenta, se začíná postupně objasňovat.

Týdeník Respekt uvedl, že prvotní impuls dal policii vysoký důstojník Útvaru pro ochranu ústavních činitelů (ÚOÚČ). O koho konkrétně jde, ale není zatím jasné. Šéf ÚOÚČ Jiří Komorous však vše popírá.

Celá akce podle Respektu vypadala tak, že důstojník, který si tibetské vlajky všiml, kontaktoval operační středisko a dal příkaz, ať "tam někoho pošlou a tu vlajku nechají sundat".

Na místo proto vyrazili dva kriminalisté, kteří hlídkovali nedaleko na nábřeží. Ti uposlechli příkaz a vydali se za děkanem fakulty s tím, že tibetská vlajka se nelíbí čínské delegaci a musí ji sundat.

Tento incident bude nakonec možná stát hlavu šéfa Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiřího Komorouse. Respektu to alespoň řekly dva zdroje z policejního prezidia.

Komorous nicméně v odpoledních hodinách popřel, že by se jednalo o pravdivou informaci. "Je to lež," napsal HN a Aktuálně.cz.

Stejně reagovalo i Policejní prezidium, které se k případu vyjádřilo v tiskové zprávě. "Tyto informace, které se týkají incidentu na FAMU, poškozují profesionální policejní manažery a nezakládají se na pravdě, což potvrdilo i prošetřování policejní vnitřní kontroly," uvedla mluvčí Jana Macalíková a dodala, že s výsledky kontroly seznámí veřejnost příští týden.

V úterý ministr vnitra Milan Chovanec vytkl policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému chování "jeho lidí" na FAMU s tím, že čeká vyšetření zásahu i vyšetření dalších možných policejních excesů. Věcí se podle něj bude zabývat i vláda.

Podobně jako vlajka na FAMU policistům při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga vadily i tibetské vlajky v kancelářích v blízkosti hotelu Hilton.

Související