Jaké to je, být členem vlády, za jejíhož vládnutí různé čínské bojůvky pobíhají po Praze a napadají lidi, kteří jen na protest proti politice čínského prezidenta drží tibetské vlajky?

Přiznám se, že zrovna v době, kdy tady byl čínský prezident, jsem se vzpamatovával po operaci, takže jsem neměl možnost to sledovat nějak podrobně. Takže doufám, že ty události neměly tu intenzitu, která by vyplývala z toho, jak formulujete otázku.

O doufání nejde, jednotlivé případy jsou zdokumentovány.

Jsou zdokumentované případy nějakých strkanic, ne toho, že čínské bojůvky mlátí lidi, to zní prostě děsivě. To, že si Čína návštěvy organizuje včetně vítačů, kteří se chovají podivně, je docela užitečné připomenutí, jak taky může vypadat chápání státu. Byla to taková reminiscence na věci, jež naštěstí už máme dávno za sebou, a já věřím, že je máme navždy za sebou. Je znakem zdraví naší společnosti, že ve chvíli, kdy sem přijede čínský prezident, tak jsou lidi, kteří cítí potřebu vyvěsit tibetskou vlajku a jít si někam stoupnout.

Robert Pelikán (36)

Pochází z právnické rodiny, jeho matkou je známá profesorka a soudkyně Irena Pelikánová, otec Dragutin Pelikán se zabýval právními dějinami, jeho bratr Tomáš je advokát. Jako advokát řadu let působil i Robert Pelikán, nejprve v několika renomovaných kancelářích, později si založil vlastní. V srpnu 2012 jej ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba nominoval na člena rady Českého telekomunikačního úřadu. Později, když vyšla najevo Pelikánova kritika tehdejší vlády, ale jeho nominaci stáhl. V roce 2014 si jej přivedl na ministerstvo financí jeho nový šéf Andrej Babiš, s jehož stranou ANO následně Pelikán spojil svoji další kariéru. Nejdřív se stal náměstkem ministryně spravedlnosti, od března 2015 pak stojí v čele české justice.

Právě o to jde. Ve Velké Británii, kde čínského prezidenta mohutně vítali čínští demonstranti a zároveň proti němu jako v Praze protestoval druhý tábor, je policie od sebe pokojně oddělila, nikomu nenadržovala a umožnila tak svobodné vyjádření názorů obou stran. Tady policie aktivně vystupovala proti lidem vyjadřujícím nesouhlas s čínským prezidentem. Proč to tak bylo?

No já si samozřejmě myslím, že neodpovídá našemu právnímu řádu kohokoli omezovat ve svobodě projevu, to znamená, že pokud se tedy nějací příslušníci policie snažili někomu zabránit v takovýchto projevech, tak to prostě je v rozporu s právem. A vítám, že ministr vnitra to vidí zřejmě stejně, a že tedy žádá, aby se to prošetřilo.

Selhala policie?

Myslím si, že neselhala, protože jaksi primárním úkolem policie je udržovat bezpečnost a veřejný pořádek a to se jí v daném případě podařilo. O selhání bych třeba hovořil ve chvíli, kdyby někde užila násilí směrem k potlačení protestů, to se nestalo. To, že někam přijdou nějací policisté v civilu a nesprávně se ptají, proč tam visí tibetská vlajka, je chyba, ale není to selhání policie jako celku. Excesy, na něž se ptáte, si vysvětluji přehnanou horlivostí, což je něco, co se prostě někdy stane.

Čím je ta přehnaná horlivost způsobená? Jednají tak policisté sami od sebe, nebo plnili nějaký politický příkaz?

Nejde o věc nějakého mého názoru, to je otázka faktická a asi by nemělo činit velkou potíž odpověď zjistit. Minimálně musí být dohledatelné, kdo stál na konci, kdo chodil a ptal se, proč jsou tam ty vlajky, a toho někoho se lze zeptat, zda tak činil na něčí pokyn, a prostě uvidíme, jak to je.

Vy jste se na to ptal?

Podle toho, jak jsme o tom hovořili na vládě, jsem přesvědčen, že rozhodně nešlo o požadavek ministra vnitra. Pokud je mi známo, ministr vnitra uložil policejnímu prezidentovi, aby mu do konce tohoto týdne dal zprávu.

Jak jste se o věci bavili na vládě?

Celkem jsme se všichni shodli, že lze pozitivně hodnotit, že takto velká státní návštěva proběhla bez nějakých zásadních problémů. Nedívejme se na ty věci černobíle. V kontextu nedávných teroristických útoků je to pro policii složitá situace. Musí vše zajistit, všichni se modlí, aby se opravdu nic špatného nestalo, a dělají potřebná opatření. Čili v tomhle směru policie svou základní roli splnila.  Zároveň – a na tom jsme se na vládě rovněž shodli – je třeba vyslat jasný signál, že není možné, aby byl někdo perzekvován nebo jen popotahován za vyjádření svého postoje.

Měl by policejní prezident odstoupit?

Chcete po mně závěry, které lze činit až po vyšetření, kde to vzniklo. V tuhle chvíli nevidím důvod, aby policejní prezident odstupoval.


V novém Respektu 15/2016, který vychází v pondělí, dále najdete:
I obal R15 2016 Tradice vs. nové výzvy ve Škodovce
Provozovatelé daňového ráje Mossac a Fonseca
Případ severočeského kmotra Alexandra Nováka
Občané Chrudimi a havrani
Nové výzkumy průkopníka Craiga Ventera

Kdy byste ho viděl?

Kdyby policisté dostali rozkazem vystupovat právě proti těm určitým názorům, tak to by situace byla už docela vážná. Já věřím, že to tak nebylo.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se