Dvojice policistů chybovala, když se během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze zajímala o tibetské vlajky na pražské FAMU. V pondělí to přiznal policejní prezident Tomáš Tuhý. Řekl, že jejich postup, který připomínal šikanu a omezování svobody projevu, vnímá jako nevhodný a nadbytečný. Děkanovi filmové akademie Pavlu Jechovi se oficiálně omluvil.

"... se Vám tímto... jménem svým za nevhodnost a nadbytečnost provedeného služebního úkonu směrem k zaměstnancům FAMU omlouvám," napsal Tuhý děkanu Jechovi v pondělním třístránkovém dopise, který škola zveřejnila na svém webu.

Tuhý i jeho politický šéf - ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) - navíc Jecha v pondělí osobně ve škole navštívili. Ministr podle Jecha zopakoval svá nedělní slova z televizní debaty, že policisté postupovali zbytečně horlivě, když zkoumali, zda vedení FAMU ví o tom, že jsou na balkoně školy vyvěšené dvě tibetské vlajky. Podle Tuhého šlo o chybu nejen dvou kriminalistů, ale i jejich přímého nadřízeného, který je na akademickou půdu poslal. První muž policie navíc podotkl, že policisté mezi sebou špatně komunikovali.

"Z prošetření vyplývá, že k provedení reálných služebních úkonů v budově FAMU došlo v důsledku chybné komunikace mezi policisty specializovaného celorepublikového útvaru a složkami Obvodního ředitelství policie Praha 1. Tuto chybu vnímám jako důsledek přílišné horlivosti policisty z celorepublikového útvaru. Podotýkám, že v uvedené době zde hrozil konflikt mezi jednotlivými názorovými odpůrci na Smetanově nábřeží," napsal Tuhý do dopisu.

Neřekl už ale, jak policisty potrestá. "Výsledek samotných kázeňských řízení nelze v tuto chvíli předjímat," uvedl Tuhý, jenž připomněl, že policie musela kvůli čínské návštěvě přijmout bezpečnostní opatření, která se posuzovala vzhledem k situaci v Bruselu nebo významu chráněné osoby.

Není to kompletní vysvětlení, říká děkan

Děkanovi Pavlu Jechovi takové vysvětlení nestačí a případ pro něj nekončí. HN řekl, že bude požadovat ještě důkladnější prověrku. A ověření, zda skutečně nejvyšší zodpovědnou osobou byl velitel obou kriminalistů. Zda rozkaz nešel až z policejního prezidia, jak s odkazem na své tři zdroje napsal minulý týden časopis Respekt.

"Ptal jsem se policejního prezidenta i pana ministra, zda tam není vyšší zodpovědnost. Řekli mi, že něco takového neexistuje, ale je to jejich tvrzení. Nemyslím si, že je to kompletní vysvětlení tohoto případu," řekl Jech s tím, že kauzou se nyní bude zabývat akademický senát a také najatý právník. "Prozkoumá, zda nebyla porušena naše práva," dodal Jech.

Policisté navíc budou mít kromě předpokládaných kázeňských postihů ještě další potíže. Své chování budou muset vysvětlovat na dvou nepříjemných frontách: jednak Generální inspekci bezpečnostních sborů, která vyšetřuje trestné činy policistů a dalších příslušníků ozbrojených složek, a pak také žalobcům. Úřad pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové koncem minulého týdne oznámil, že prověří, jestli někteří policisté nespáchali trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby.

"Z různých zdrojů vyplývá podezření, že některé osoby prokazující se jako příslušníci Policie České republiky mohly pod záminkou bezpečnostních opatření mimo jiné zamezovat svobodnému a nenásilnému vyjadřování osobního názoru některých občanů a dalších ústavně garantovaných práv," uvedl náměstek Bradáčové Adam Bašný.

Incidentů bylo víc

Kromě návštěvy na FAMU bude muset policejní prezident Tomáš Tuhý vysvětlit veřejně ještě jeden sporný zásah: proč policie předvolala odpůrce prezidenta Miloše Zemana na služebnu k podání vysvětlení. Jde o demonstranty, kteří Zemana začátkem března přivítali v Bochově na Karlovarsku nelichotivými transparenty.

Pod tlak dostal Tuhého ministr Chovanec, který od něj žádá objasnění do konce tohoto týdne. A naznačil, že i on je připraven trestat za chyby. "Někdo za to nese zodpovědnost. A takový člověk musí být připravený nést postih, třeba i snížení platu," řekl Chovanec.

Na objasnění čekají i další incidenty. Třeba proč policisté v Praze při návštěvě čínského prezidenta nutili lidi sundávat tibetské vlajky v kancelářích poblíž hotelu Hilton, kde byl Si Ťin-pching ubytován s početnou delegací. Policie zákroky zdůvodnila tím, že vlajka vadí odstřelovačům, kteří nevidí, co se za vlajkou skrývá.

Dalším sporným zásahem bylo třeba i zadržení novináře-fotografa, kterého s tibetskou vlajkou na zádech napadli v pražských Dejvicích Číňané vlajkami. Jako důvod zadržení tehdy policisté uvedli, že jej tím chránili.

Ministr Chovanec v této souvislosti řekl, že odstoupí, pokud se prokáže, že policisté měli rozkaz stranit při incidentech Číňanům.

Související