Vlastník ztrátové těžební společnosti New World Resources (NWR) podle dohody se zástupci státu poskytne během několika dní vládě informace, které si vyžádala. Kabinet pak rozhodne o svém postupu ohledně černouhelné OKD, která je v majetku NWR. Po úterním jednání se zástupci skupiny Ad Hoc Group (AHG), která NWR vlastní, to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Termín další schůzky v úterý domluven nebyl.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který se schůzky také účastnil, jsou ve hře tři scénáře. Je to státní spoluúčast na záchraně OKD, převzetí firmy státem a insolvence podniku, uvedl ministr na Twitteru.

V konkurzu firmy podle Mládka vidí stát jistá rizika. "Kdybychom je tam neviděli, tak se s nimi vůbec nebavíme a řeší se to jako jakákoliv jiná firma," řekl novinářům po jednání.

"Pro nás je důležité a kvitujeme, že vláda přestává preferovat jako první variantu insolvenci, ale že je ochotná jednat buď o odkupu, nebo společné restrukturalizaci společně s investory. To je pro nás obrovský posun," řekl po jednání mluvčí AHG Roman Pařík. "Navíc je pozitivní, že existuje titul, přes který je možné podpořit těžbu černého uhlí v rámci nějaké přímé státní pomoci," dodal.

To, že případná veřejná pomoc státu dolům není v rozporu s evropskými pravidly, v úterý potvrdil i Mládek. "Nechci to zjednodušovat, ale v Evropské unii je jakási možnost do konce roku 2018, která za určitých okolností umožňuje použít veřejné peníze na útlum černouhelného hornictví," uvedl po jednání.

Dodal, že mechanismus je už využíván například v Polsku.

AHG minulý týden uvedla, že pokud se situace kolem OKD nevyřeší co nejrychleji, hrozí neřízená insolvence firmy. Podle ní je proto potřeba nalézt peníze na financování OKD do konce dubna. Firma navrhla, aby se na záchraně OKD podílel stát. Tento návrh má ušetřit minimálně polovinu ze 33 miliard korun, které by stála neřízená insolvence OKD. Součástí dohody by mělo být uzavření Dolu Paskov.

Babiš po jednání uvedl, že zástupci státu a AHG si v úterý vzájemně sdělili své jednací pozice. "K tomu, abychom mohli předložit nějaký návrh vládě, potřebujeme více informací než dosud," řekl.

Vlastník NWR podle něj slíbil, že potřebné informace poskytne během několika dní. Babiš zopakoval, že prioritou státu zůstává zachránit horníky a zabránit propouštění.

Podle Babiše se na úterním jednání o insolvenci nemluvilo, ale řeč naproti tomu byla o názoru soukromých investorů na OKD, který je evidentně jiný než názor AHG.

Ministr financí tak narážel na nabídku miliardáře Petra Pauknera a dalších podnikatelů vůči státu, že budou provozovat OKD, pokud firma projde insolvencí, a zbaví se tak nevýhodných závazků. Mládek ale připomněl, že stát v OKD nevlastní žádný podíl a vůči firmě nemá žádnou pohledávku, takže konkurz iniciovat nemůže.

Dříve v úterý Babiš uvedl, že pro stát je lepší neřízená insolvence OKD než poskytnutí 17 miliard korun skupině AHG.

Podle Babiše stát nemůže vstoupit do společnosti a převzít záruky za 17 miliard korun, když z ní odešel majetek za 150 miliard korun. "Chceme se postarat o horníky, jsme na to připravení," řekl ministr.

Zopakoval také své dřívější vyjádření, že lepší variantou je "funkční OKD v konkurzu, kdy věřitelé a vlastníci nedostanou vůbec nic a odejdou a už nikdy se nevrátí a zruší se všechny nevýhodné smlouvy pro OKD".

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun asi z 567 milionů korun o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru