Brněnská koalice stran ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených se o víkendu rozpadla kvůli sporu mezi vládními lidovci a hnutím ANO o odpolitizování vedení městských firem a zřízení jejich holdingu. Lidovci obvinili ANO a Žít Brno z toho, že obě strany jednají za jejich zády s opozicí a domlouvají se na budoucí spolupráci s ČSSD. 

Podle zastupitele za Žít Brno Matěje Hollana to ale bylo jinak. Problémy se dle jeho slov táhnou už od podzimu, kdy lidovecká náměstkyně Klára Liptáková začala jednat s opozicí. "Paní Liptáková začala jednat s opozicí s tím, že se stane primátorkou. Pozvala si Roberta Kerndla z ODS, jednala se sociální demokracií o nové koalici. Ona to teď hraje do autu s tím, že to nebylo oficiální. Bylo to oficiální, sama mi to říkala," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz a HN Matěj Hollan.

Už tehdy prý lidovci řekli, že nehodlají dodržet to, co je v koaliční smlouvě napsáno ohledně politiků v představenstvech městských firem.

"Tvrdili, že tento bod byl už naplněn tím, že se plošně snížil počet politiků v představenstvech. To je naprosto nehorázná interpretace textu koaliční smlouvy," míní Hollan.

Na dalších jednáních to podle něj vypadalo, že se o městských firmách vůbec nechtějí bavit. "Z toho jasně vyplývalo, že KDU-ČSL odmítá dodržovat text koaliční smlouvy, tak jsme spolu s hnutím ANO šli jednat se sociální demokracií, jestli bychom se na odpolitizování firem domluvili," říká Hollan s tím, že to nepovažuje za chybu ani přesto, že jim právě toto nyní lidovci vyčítají.

"Chápu, že se ta schůzka straně lidové nelíbí, ale zpětně viděno, nevím, jak jinak by to šlo řešit. Lidovci jednoduše udělali manévr, který brněnskou scénu destabilizoval," tvrdí.

Nyní vládne v Brně chaos. Lidovci chtějí novou vládu do měsíce, ale podle Hollana je modelů, jak to všechno dopadne, několik.

"Je jasné, že tady jsou dva proudy:progresivní strany jako my, ANO, zelení nebo TOP 09. Zároveň zde je konzervativní proud – KDU-ČSL a sociální demokracie. Chápu to od konzervativních stran jako pokus ANO přečíslit. Pokud by s nimi ANO šlo do koalice, bylo by v radě vůči nim v menšině. Je to sice hezký pokus, ale nevím, co tím chtějí docílit. Možné je všechno, ale představa, že vítěz voleb jde do koalice, kde má podřadné postavení, je docela zvláštní," říká Hollan.

Související