Sněmovna ve čtvrtek odsouhlasila zákaz prodeje ve větších obchodech během některých svátků. Přijetí senátního návrhu o omezení prodejní doby dolní komoře doporučil hospodářský výbor. Poslanci ale návrh zmírnili, zákaz by se měl týkat jen tří dnů v roce – 25. prosince, 26. prosince a 1. ledna. Na Štědrý den budou obchody moci být otevřené jen do 14 hodin. Pro návrh hlasovalo 90 poslanců, proti 72 z nich. Předloha nyní zamíří k posouzení senátorům.

Omezení se nemá vztahovat na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny a na prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a ve zdravotnických zařízeních.

Podle Hospodářské komory ČR se omezení dotkne 80 procent všech obchodů. "Nezáleží na tom, zda se jedná o sedm dní, tři a půl dne, nebo jeden den. Nařizuje, kdy a kam můžeme chodit nakupovat a kdo může a nemůže o svátcích podnikat," shrnuje prezident komory Dlouhý. Připomíná, že podnikatelé nebudou rovnoprávní z hlediska velikosti prodejní plochy.

Poslanci přistoupili na pozměňovací návrh Romana Kubíčka (ANO), který zákaz proti senátní podobě zmírnil na tři svátky. Zástupce předkladatelů senátor František Bublan (za ČSSD) s tím nesouhlasil. "Spokojen s tím nejsem, protože je to redukovaný výsledek. V podstatě téměř kopíruje současnou praxi. Ale je tady ještě prostor v Senátu to nějak obohatit o další dny, aby to mělo nějaký význam," řekl Bublan novinářům.

Poslanci nejprve tento návrh neschválili, hlasování však zpochybnil Michal Kučera (TOP 09 a Starostové) a na druhý pokus už ho přijali. Před závěrečným hlasováním si však klub KDU-ČSL vyžádal přestávku na poradu. Po ní požádal poslanec KSČM Josef Šenfeld o revokaci usnesení, jímž sněmovna Kubíčkův návrh schválila. Vyvolalo to ale rozsáhlou debatu, která vyvrcholila tím, že místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) po poradě se sněmovními legislativci prohlásil všechny pozměňovací návrhy za odhlasované a poslanci už jen hlasovali o zákonu jako o celku.

Návrhem zákona se nyní bude zabývat Senát. Dá se přitom očekávat, že jej vrátí sněmovně v původní podobě, to znamená se sedmi svátky. Na příští schůzi se však senát k návrhu ještě nedostane. "Záleží také na tom, kdy nám sněmovna návrh doručí. Případně se k tomu dostaneme v květnu," řekl Bublan.

S výsledkem hlasování jsou částečně spokojeni i odboráři. "Jsme rádi, že zákon nyní zaměstnancům zajistí alespoň minimální volno, a oceňujeme statečné zaměstnance obchodu, kteří se nebáli celý tento týden nosit neonovou pásku kampaně Chceme volné svátky," prohlásila mluvčí Odborového svazu pracovníků obchodu Aneta Bednářová. Podle ní je zákon vítězství, i když ne tak velké, jak zástupci odborů čekali. "Budeme se snažit, aby v budoucnu vzrostl počet dní, které zaměstnanci budou moci trávit doma s rodinou," dodává.

Návrh zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě obdrželi poslanci už před rokem a půl od skupiny senátorů vedené Františkem Bublanem (ČSSD). Snaha o regulaci trvala přes deset let. Zatímco zastánci omezení mluví o potřebě volných svátků pro prodavače, kritici to považují za zásah do oblasti, kterou by měl řešit trh.

Obchody měly být podle původního senátního návrhu zavřené o sedmi svátcích – kromě zmíněných dní i 8. května, 28. září, 28. října a také na Štědrý den, kdy měly mít otevřeno pouze dopoledne. Tento návrh ale poslanci odmítli.

Související