Stálé kvóty pro přerozdělování migrantů mají šanci na úspěch, a to přesto, že je Česko kategoricky odmítá. "Automatická distribuce uprchlíků určitě neprojde, ale krizový mechanismus v nějaké měkčí formě může projít," uvedl zdroj z Evropské komise. Státy jako Itálie, Německo či Švédsko, které dlouhodobě vyřizují drtivou většinu žádostí o azyl a ročně přijímají desetitisíce uprchlíků, považují současnou situaci za neudržitelnou.

Podporu přitom dokážou získat i u dalších velkých států, jako je například Francie. Nové přehlasování Česka a několika dalších by bylo "nukleární variantou". Kvóty mají ale s velkými pojistkami šanci projít. Nebude to však hned. Například díky Slovensku, které od července Evropské unii předsedá.

Reformu současného systému, kdy musí uprchlík požádat o azyl v první zemi EU, do které vstoupí, navrhla před dvěma týdny Evropská komise. Na stůl zatím položila dvě možné varianty nových pravidel. Ta první počítá se zachováním současného systému s tím, že ve chvílích masového přílivu uprchlíků by se spustil krizový mechanismus, který by akutní migrační vlnu rozdělil do všech zemí unie. Podle druhé možnosti by si evropské země všechny běžence automaticky přerozdělovaly. O azyl by tak uprchlíci žádali ne v první zemi vstupu, ale v té, do které je systém podle jasného klíče přiřadí.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se