Stovky lidí v sobotu protestovaly proti plánované výstavbě retenční nádrže na Berounce. Ta by měla sloužit v případě povodní pro zadržení vody. Mezi protestujícími v Roztokách u Křivoklátu byli v sobotní podvečer obyvatelé vesnic na horním toku Berounky a také několik starostů dotčených obcí. Podle starostky Roztok Lenky Peterkové se obávají zásadního narušení CHKO Křivoklátsko.

"Posbírali jsme asi pět set hlasů," řekla Peterková o petici, která byla součástí protestní akce. Petice podle ní byla již v týdnu distribuována v jiných obcích a nyní má okolo tisícovky podpisů.

Na místě byl přítomen i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který protestujícím vyjádřil svou podporu. Podle ministerstva by případné další přípravě akce musela předcházet rozsáhlá veřejná diskuze. Případnou výstavbu na Berounce nepodporuje ani hejtman Miloš Petera (ČSSD), a to kvůli okolní přírodě.

Pro stavbu přehrady podle projektů Povodí Labe jsou naopak obce na dolním toku Berounky. Ty by měla stavba v případě stoleté vody ochránit, jinak přehrada nemá být napuštěná. Tomu ale obce z horního toku nevěří.

"Chceme s nimi vést nějaký dialog, abychom došli k nějakému rozhodnutí," řekla Peterková s tím, že chtějí také vyvíjet tlak na nalezení jiných řešení, než je postavení retenční nádrže. "Pro ně by to bylo přínosem, pro nás jednoznačně ne," shrnula Peterková. "Nás se to dotkne bezprostředně, je to ochrání, je to logické," dodala.

Akce svůj účel podle starostky splnila. "Máme velkou podporu, což mě těší, a věřím tomu, že budu mít možnost jednat s dotčenými orgány na dalším postupu, jak by se záležitost měla vyvíjet dál," uvedla Lenka Peterková. Akce byla spojena s každoročním čištěním řeky Berounky.

Zástupci 25 obcí od Liblína po Nižbor již dříve předali středočeskému krajskému úřadu a ministerstvům zemědělství a životního prostředí nesouhlasné stanovisko svých zastupitelstev. Ministerstvu zemědělství navíc doručili petici s podpisy více než 4500 lidí.

Podle materiálu Povodí Vltavy by stavba vyšla asi na pět miliard korun. Ve studii jsou čtyři možnosti, kde by hráz mohla stát. Všechny jsou nad obcí Roztoky u Křivoklátu. Suchá nádrž by měla přeměňovat povodně až do úrovně stoleté vody na neškodný průtok v objemu dvouleté vody. Rozloha nádrže by podle studie byla mezi 979 a 1006 hektary.

Související